Gastronomi turizmi kapsamında lezzet rotası oluşturmak ve turistlerin deneyimsel turizme bakış açılarının tespit edilmesi: Sinop örneği
Creating a taste route within the context of gastronomy tourism and determination of tourists' perspectives on experiential tourism: The case of Sinop
  1. Tez No: 971419
  2. Yazar: GÜLNİSA TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASİBE YAZIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Tourism, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Gastronomi turizmi gün geçtikçe gelişmeye devam eden bir turizm türüdür. Özellikle son yıllarda gastronomi turizmi potansiyeli bulunan destinasyonların gastronomik zenginliklerini ön planda tuttukları görülmektedir. Bu destinasyonların sahip oldukları zenginlikleri etkin bir biçimde tanıtabilmeleri için gastronomi rotalarının oluşturulması gerekmektedir. Bunun sağlanabilmesi için Türkiye'nin pek çok yerinde gastronomi rotaları oluşturulmaktadır. Sinop İl'i özelinde gastronomi turizmi kapsamında lezzet rotası oluşturulmasına ilişkin pek fazla çalışma bulunmamaktadır. Bu kapsamda Sinop destinasyonu çalışmanın araştırma alanı olarak seçilmiştir. Sinop İl'i özelinde gastronomi rotalarının olmaması ve bu konu kapsamında yapılan akademik çalışmaların da bulunmaması yapılan araştırmanın önemini belirtmektedir. Bu kapsamda araştırmanın temel amacı, Sinop İl'inin mevcut gastronomik potansiyelini harekete geçirmek için lezzet rotası oluşturmak ve gastronomi turizmi kapsamında bölgeye gelen turistlere yol gösterici bir referans kaynak oluşturmaktır. Aynı zamanda gastronomi turizmi kapsamında turistlerin deneyimsel turizme olan bakış açılarının da tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmanın veri toplama sürecinde nitel araştırma yöntemlerinden olan yarı yapılandırılmış görüşme tekniğinden yararlanılmıştır. Veri toplama süreci 01 Aralık 2024 ve 05 Şubat 2025 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın veri grubu yerli turistlerden oluşmakta olup 01 Aralık 2024 ve 05 Şubat 2025 tarihleri arasında toplam 67 katılımcı ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Sinop İl'inin gastronomi rotasına ilişkin toplam 4 adet gastronomi rotası önerisi geliştirilmiştir. Sinop İl'inin Samsun, Kastamonu ve Çorum İlleri ile sınırlarının bulunmasından dolayı bölgelerden kara yolu ile Sinop'a ulaşım sağlayan turistler için 3 adet gastronomi rota önerisi geliştirilirken bölgeye hava yolu ile ulaşım sağlayan turistler için de Sinop İl merkezinden 1 adet gastronomi rotası önerisi geliştirilmiştir. Bu rotaların başlangıç ve bitiş ilçeleri bulunulan konuma göre değişiklik göstermektedir. Hangi ilçede hangi yöresel yemeklerin deneyimlenebileceği de belirtilmiştir. Bölgede yer alan bazı yöresel yemeklerin Sinop İl'inde yer alan ilçelerin hemen hemen tamamında yer aldığı görülmektedir. Bu yemeklere Sinop mantısı (içli etli hamur, kulak hamuru), Nokul (üzümlü cevizli, kıymalı, yoğurtlu), Balık ve balık çeşitleri ile hazırlanılan yöresel yemekler, Katlama, Islama ve Sebze yemekleri örnek gösterilebilir. Fakat bölgede yer alan bazı yöresel yemeklerin unutulmaya yüz tutmuş olduğu görülmektedir. Tüm bu sonuçlarla birlikte bölgenin yöresel yemek kültürünün gelişebilmesi için çeşitli reklam tanıtım çalışmalarının gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Gastronomy tourism is a type of tourism that continues to develop day by day. In recent years, it has been observed that destinations with potential for gastronomy tourism tend to highlight their gastronomic richness. To effectively promote the richness these destinations possess, it is necessary to create gastronomy routes. In order to achieve this, gastronomy routes have been established in many regions of Türkiye. There are not many studies on the creation of a culinary route within the scope of gastronomy tourism specifically in Sinop Province. In this context, Sinop was selected as the research area for this study. The lack of culinary routes specifically in Sinop Province and the absence of academic studies on this subject highlight the importance of this research. In this context, the main objective of the research is to create a culinary route to activate the existing gastronomy potential of Sinop Province and to create a reference source to guide tourists visiting the region within the scope of gastronomy tourism. At the same time, it is also aimed to determine the perspectives of tourists on experiential tourism within the scope of gastronomy tourism. In the data collection process of this research, the semi-structured interview technique, which is one of the qualitative research methods, was used. The data collection process was conducted between December 1, 2024, and February 5, 2025. The research data group consisted of domestic tourists, and interviews were conducted with a total of 67 participants between December 1, 2024, and February 5, 2025. The collected data were analyzed using the descriptive analysis method. A total of 4 gastronomy route proposals have been developed for the gastronomy route of Sinop Province. Due to Sinop Province sharing borders with Samsun, Kastamonu, and Çorum Provinces, 3 gastronomic route proposals have been developed for tourists who travel to Sinop by land from these regions. In addition, 1 gastronomy route proposal has been developed for tourists who arrive by air to the Sinop city center. The starting and ending districts of these routes vary according to the location of arrival. It has also been specified in which districts local dishes can be experienced. It has been observed that some local dishes of the region are available in almost all of the districts within Sinop Province. Examples of such dishes include Sinop mantısı (içli etli hamur, kulak hamuru) Nokul (a pastry made with raisins and walnuts, minced meat, or yogurt), fish and local dishes prepared with various fish, Katlama, Islama, and vegetable-based dishes. However, it has also been observed that some local dishes of the region are on the verge of being forgotten. Based on all these findings, it is necessary to carry out various promotional activities to foster the development of the region's local food culture.