Chicago Sözleşmesi'ne kadar olan dönemde Türk hava sahası kullanımı, izinler ve ihlaller
Use of Turkish airspace in the period leading up to the Chicago Convention, permission and violations
  1. Tez No: 971446
  2. Yazar: CEMİLE BİRDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE BAHAR ONAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin hava sahası yönetimine ilişkin politikalarını ve kurumsal gelişim sürecini, 20. yüzyılın başlarından 1944 tarihli Chicago Konvansiyonu'na kadar geçen dönemi esas alarak incelemektedir. Hava sahası kavramı, teknolojik gelişmelerle birlikte devletlerin egemenlik sınırlarını yeniden tanımlamalarına neden olmuş, özellikle I. Dünya Savaşı ve sonrasında askeri stratejilerin merkezine yerleşmiştir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde başlayan ilk hava faaliyetleri, daha çok askeri amaçlı ve sınırlı kapsamda olup, hava sahasının hukuki statüsüne dair ciddi bir düzenleme getirmemiştir. Ancak 1914 yılında çıkarılan Havada Uçuşa Dair Nizamname, bu alandaki ilk yasal belge olarak kayda geçmiştir. Cumhuriyet'in ilanıyla birlikte Türkiye, hava sahasını ulusal egemenliğin ayrılmaz bir parçası olarak tanımlamış, 1925 tarihli Hava Seferleri Hakkında Kanun ile yabancı uçuşları izne tabi kılarak mutlak egemenlik ilkesini benimsemiştir. Bu süreçte hem askeri hem de sivil havacılığın gelişimine önem verilmiş, 1933'te Türk Hava Yolları'nın kurulması ve havalimanı yatırımları gibi adımlar atılmıştır. Türkiye aynı zamanda uluslararası havacılık hukuku alanındaki gelişmeleri yakından izlemiş, 1919 Paris Konvansiyonu'nu örnek alarak kendi iç hukukunu şekillendirmiştir. 1944 Chicago Konvansiyonu ile uluslararası hava sahası yönetimi standartlara kavuşmuş ve Türkiye de bu sürece aktif katılım sağlayarak modern hava sahası yönetiminin ilkelerini benimsemiştir. Bu çalışmada, Türkiye'nin söz konusu dönemdeki hava sahası politikaları; askeri stratejiler, yasal düzenlemeler ve uluslararası gelişmeler ışığında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines Turkey's airspace management policies and institutional development process based on the period from the beginning of the 20th century to the Chicago Convention of 1944. The concept of airspace caused states to redefine their sovereignty borders with technological developments, and it became central to military strategies especially during and after World War I. The first air activities that began during the Ottoman Empire were mostly for military purposes and limited in scope, and did not bring any serious regulation regarding the legal status of airspace. However, the Regulation on Flight in the Air, issued in 1914, was recorded as the first legal document in this field. With the declaration of the Republic, Turkey defined the airspace as an inseparable part of national sovereignty, and adopted the principle of absolute sovereignty by subjecting foreign flights to permission with the Air Navigation Law of 1925. During this process, importance was given to the development of both military and civil aviation, and steps such as the establishment of Turkish Airlines in 1933 and airport investments were taken. Turkey also closely followed developments in international aviation law, and shaped its own domestic law by taking the 1919 Paris Convention as an example. International airspace management standards were reached with the 1944 Chicago Convention, and Turkey actively participated in this process and adopted the principles of modern airspace management. In this study, Turkey's airspace policies during the period in question were analyzed in the light of military strategies, legal regulations and international developments.