Marka şehir algısı: Ankara ili örneği üzerine araştırma
Brand city perception: A study on the case of Ankara province
- Tez No: 971445
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
Özet
Küreselleşen dünyada şehirlerin birer marka olarak konumlanmasının önemini vurgulayan bu çalışma, Türkiye'nin başkenti Ankara'nın marka şehir potansiyelini ve algısını çok boyutlu olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, dört ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, marka kişiliği, kimliği, imajı ve değeri gibi temel kavramlar ele alınarak, markanın şehirler için de stratejik bir araç olduğu ortaya konulmuştur. İkinci bölümde, marka şehir olgusu teorik olarak incelenmiş; kültürel kimlikten altyapıya kadar uzanan 12 temel unsur analiz edilerek Ankara için bir çerçeve oluşturulmuştur. Üçüncü bölümde, Ankara'nın marka şehir potansiyelini ölçmek amacıyla nicel bir araştırma yürütülmüş, çevrimiçi anket yoluyla toplanan veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise bulgular değerlendirilmiş; Ankara'nın güçlü bir tarihî ve kurumsal kimliğe sahip olmasına rağmen, yaşam kalitesi, kültürel çeşitlilik ve uluslararası tanınırlık gibi alanlarda stratejik yatırımlara ihtiyaç duyduğu sonucuna varılmıştır. Çalışma, bu doğrultuda politika yapıcılar ve gelecekteki araştırmacılar için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, highlighting the importance of cities positioning themselves as brands in a globalized world, aims to examine the brand city potential and perception of Ankara, the capital of Turkey, in a multidimensional manner. The research consists of four main sections. The first section addresses fundamental concepts such as brand personality, identity, image, and value, establishing the brand as a strategic tool also for cities. The second section theoretically examines the phenomenon of the brand city; a framework for Ankara is established by analyzing 12 key elements ranging from cultural identity to infrastructure. In the third section, a quantitative research study was conducted to measure Ankara's brand city potential, and data collected via an online survey were statistically analyzed. In the fourth and final section, the findings were evaluated; it was concluded that although Ankara possesses a strong historical and institutional identity, it requires strategic investments in areas such as quality of life, cultural diversity, and international recognition. Accordingly, the study offers recommendations for policymakers and future researchers.