Salix caprea bitkisinden yeşil sentez ile elde edilen gümüş nanopartiküllerin akciğer kanser hücreleri üzerindeki sitotoksik etkisinin incelenmesi
Investigation of cytotoxic effects of green synthetized silver nanoparticles derived from salix caprea on lung cancer cells
  1. Tez No: 971449
  2. Yazar: FARNAZ NOURİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ŞEFİK ABAMOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
Özet
Günümüzde özellikle akciğer kanseri gibi ölümcül kanser türlerinin artışı, daha etkili, güvenli ve doğa dostu tedavi yöntemlerinin geliştirilmesini zorunlu hale getirmiştir. Bu bağlamda, nanoteknoloji ile doğal ürünlerin birleştiği noktada yeşil sentezle elde edilen metal nanopartiküller dikkat çekici bir potansiyel sunmaktadır. Bu tez çalışmasında, Salix Caprea (Keçi Söğütü) bitkisinin yaprak ve gövde kısımlarından su ve etanol kullanılarak 4 farklı ekstraktlar elde edilmiş, bu ekstraktlarla gümüş nanopartiküller (AgNPs) yeşil sentez yöntemiyle üretilmiştir. Üretilen nanopartiküllerin fizikokimyasal ve morfolojik karakterizasyonları; dinamik ışık saçılması (DLS), Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FT-IR) ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) analizleriyle gerçekleştirilmiştir. Karakterizasyon sonuçlarına göre, yaprak-su ekstraktı ile sentezlenen nanopartiküller en küçük partikül boyutu, düşük polidispersite indeksi (PDI ≈ 0.2) ve yüksek negatif zeta potansiyel değeri ile en stabil yapı olarak belirlenmiş ve biyolojik deneylerde bu grup tercih edilmiştir. Sitotoksik etkilerin değerlendirilmesinde, insan akciğer kanseri hücre hattı (A549) ve biyouymluluk değerlendirilmesinde normal fibroblast hücre hattı (L929) kullanılmış; MTT testi ile hücre canlılığı ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlar, Salix Caprea gümüş nanopartiküllerin kanser hücrelerinde doz bağımlı sitotoksik etki oluşturduğunu, ancak normal hücrelerle biyouyumlu olduğunu göstermiştir. Bu çalışma, Salix caprea yaprak-su ekstraktı ile elde edilen gümüş nanopartiküllerin kararlı fiziksel yapıları ve seçici sitotoksik etkileri sayesinde, akciğer kanseri tedavisinde potansiyel bir tamamlayıcı ajan olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the increasing incidence of fatal cancers, particularly lung cancer, has made it essential to develop more effective, safer, and environmentally friendly treatment strategies. In this context, metal nanoparticles synthesized via green methods—where nanotechnology intersects with natural products—have attracted considerable attention due to their promising biomedical potential. In this thesis study, four different extracts were obtained from the leaf and stem parts of Salix caprea (Goat Willow) using water and ethanol as solvents, and silver nanoparticles (AgNPs) were synthesized through a green synthesis approach. The physicochemical and morphological characterizations of the synthesized nanoparticles were performed using Dynamic Light Scattering (DLS), Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR), and Scanning Electron Microscopy (SEM). According to the characterization results, AgNPs synthesized using the leaf-water extract exhibited the smallest particle size, the lowest polydispersity index (PDI ≈ 0.2), and the most negative zeta potential, indicating the highest stability. Therefore, this group was selected for further biological evaluations. The cytotoxic effects of the AgNPs were evaluated on a human lung cancer cell line (A549), and biocompatibility was assessed using a normal fibroblast cell line (L929). Cell viability was measured via the MTT assay. The results showed that the AgNPs exhibited dose-dependent cytotoxicity against cancer cells, while maintaining compatibility with normal cells. This study suggests that silver nanoparticles synthesized using Salix caprea leaf-water extract possess both stable physicochemical properties and selective cytotoxic activity, indicating their potential as complementary agents in lung cancer therapy.