Apikal periodontitisli dişlerde enjekte edilebilir trombositten zengin fibrin uygulamasının periapikal eksuda ve dişeti oluğu sıvısındaki alkalen fosfataz ve MMP-9 seviyelerine etkisi
The effect of injectable platelet-rich fibrin application on alkaline phosphatase and MMP-9 levels in periapical exudate and gingival crevicular fluid of teeth with apical periodontitis
  1. Tez No: 971450
  2. Yazar: GAMZE EBRAR NALBANT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Apikal periodontitis, diş apeksindeki oral bakteriyel istilacılar ile vücudun savunma mekanizması arasındaki dinamik etkileşime bağlı enflamatuar bir hastalıktır. Apikal periodontitis, belirgin bir belirti olmamasından, kemiğin şiddetli yıkımına kadar değişen çeşitli klinik tablolarla ortaya çıkar. Apikal periodontitisli dişlerin tedavisinde kök kanal sistemi üç boyutlu olarak temizlenip şekillendirilip sızdırmaz şekilde doldurularak enfeksiyon ortadan kaldırılmakta ve yeni enfeksiyon oluşumu engellenmeye çalışılmaktadır. Kök kanal tedavisinin etkinliğini arttırmak için farklı şekillendirme sistemleri, irrigasyon aktivasyon metodları, çeşitli medikamentler ve dolum materyalleri denenmiştir. Trombositten zengin fibrini (PRF) optimize etmek amacıyla santrifüj hızları azaltılarak PRF'nin pıhtılaşmamış sıvı versiyonu elde edilmiş ve enjekte edilebilir trombositten zengin fibrin (i-PRF) olarak adlandırılmıştır. i-PRF, tıp ve diş hekimliği alanlarında implantoloji, estetik cerrahi, tendon ve ligamentlerin onarımı, yanık ve ülser gibi doku rejenerasyonunun uyarılması gereken birçok alanda kullanılan otolog bir kan ürünüdür. Bu çalışmanın amacı kök kanal tedavisi sırasında rutin tedaviye ek olarak uygulanan i- PRF enjeksiyonunun, kronik apikal periodontitisli dişlerde periapikal eksuda ve dişeti oluğu sıvısında ALP ve MMP-9 seviyeleri üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya dahil edilen 60 hasta, basit randomizasyon ile kontrol grubu ve deney grubu (i-PRF) olarak ikiye ayrıldı. Dişlerden ilk seansta dişeti oluğu sıvısı (DOS) örnekleri ve kemomekanik preparasyon tamamlandıktan sonra periapikal bölgeden kağıt konlar ile periapikal eksuda (PAE) örnekleri alındı. Her iki grupta da kök kanalına kalsiyum hidroksit uygulandıktan sonra dişler kompozit rezin ile geçici olarak kapatıldı. Kontrol grubunda ek herhangi bir işlem uygulanmazken deney grubundaki hastalarda submukozal olarak i-PRF enjeksiyonu yapıldı. İkinci örnekler 4 hafta sonra alındı ve aynı seansta kanal tedavisi tamamlanarak daimi restorasyon yapıldı. Toplanan örneklerdeki ALP ve MMP-9 seviyeleri ELISA testi ile değerlendirildi. Verilerin analizi SPSS 27.0 paket programı kullanılarak %95 güven düzeyinde gerçekleştirildi. Kategorik değişkenler frekans ve yüzde [n (%)] ile, sayısal değişkenler ise ortalama, standart sapma, minimum, maksimum ve medyan değerleri ile özetlendi. Tekrarlı ölçümlerde bağımlı gruplar için bağımlı gruplar t testi ve Wilcoxon testi; gruplar arası karşılaştırmalarda bağımsız gruplar için bağımsız gruplar t testi ve Mann-Whitney U testi kullanıldı. Ölçümler arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesinde Spearman korelasyon analizi uygulandı. Anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edildi. Grup içi karşılaştırmada kontrol grubundan alınan DOS örneklerinde yalnızca MMP-9 seviyesinde seanslar arasında anlamlı bir azalış gözlendi (p<0,05). i-PRF grubunda ise ALP ve MMP-9 seviyelerinde anlamlı bir fark gözlenmedi (p>0,05). Kontrol ve i-PRF grubundan alınan PAE örneklerinde yalnızca MMP-9 seviyesinde seanslar arasında anlamlı bir azalış gözlendi (p<0,05). Maksiller dişlerden alınan PAE örneklerinde MMP-9 seviyesinde seanslar arasında anlamlı bir artış gözlendi (p<0,05). 45 yaş ve üzeri hastalardan alınan DOS örneklerinde MMP-9 seviyesinde seanslar arasında anlamlı bir azalış gözlendi (p<0,05). Kadın hastalardan alınan DOS ve PAE örneklerinde MMP-9 seviyesinde anlamlı bir azalış gözlendi (p<0,05). Belirteç seviyelerinde seanslar arası gözlenen farklar gruplar arası karşılaştırıldığında DOS örneklerinde anlamlı bir fark gözlenmezken (p>0,05), PAE örneklerinde anlamlı bir fark belirlendi (p<0,05). Korelasyon analizinde PAE örneklerinde ölçülen ALP ve MMP-9 seviyeleri arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki gözlendi (r=0,317, p<0.05) i-PRF enjeksiyonu sonrası PAE örneklerinde MMP-9 seviyelerinde anlamlı bir azalış gözlenmesi apikal periodontitisli dişlerin kök kanal tedavisine ek olarak uygulanan i-PRF enjeksiyonunun iyileşmeye katkı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Apical periodontitis is an inflammatory disease resulting from the dynamic interaction between oral bacterial invaders at the tooth apex and the host's defense mechanisms. It may present with a wide range of clinical manifestations, varying from asymptomatic lesions to severe bone destruction. In the treatment of teeth with apical periodontitis, the root canal system is cleaned, shaped, and hermetically filled to eliminate infection and prevent reinfection. To enhance the efficacy of root canal therapy, various shaping systems, irrigation activation methods, intracanal medicaments, and filling materials have been investigated. To optimize platelet-rich fibrin (PRF), centrifugation speeds were reduced, resulting in a non-coagulated liquid formulation known as injectable platelet-rich fibrin (i-PRF). I-PRF is an autologous blood product used in various medical and dental applications such as implantology, aesthetic surgery, tendon and ligament repair, as well as in the treatment of burns and ulcers where tissue regeneration is required. This study aimed to evaluate the effect of i-PRF injection, applied as an adjunct to routine endodontic treatment, on alkaline phosphatase (ALP) and matrix metalloproteinase-9 (MMP-9) levels in periapical exudate (PAE) and gingival crevicular fluid (GCF) of teeth with chronic apical periodontitis. Sixty patients were included in the study and randomly assigned into two groups: the control group and the experimental (i-PRF) group. In the first session, GCF samples were collected, and following chemomechanical preparation, PAE samples were obtained using paper points from the periapical area. Calcium hydroxide was placed as an intracanal medicament in all teeth, which were then temporarily sealed with composite resin. No additional intervention was performed in the control group, whereas submucosal i PRF injection was administered to the experimental group. The second samples were collected four weeks later, and root canal treatment was completed with permanent restoration in the same session. ALP and MMP-9 levels in the collected samples were analyzed using ELISA. Data analysis was performed using SPSS 27.0 software with a 95% confidence level. Categorical variables were summarized as frequency and percentage [n (%)], and numerical variables were expressed as mean, standard deviation, minimum, maximum, and median values. For repeated-measures within-group comparisons, the paired t-test and Wilcoxon test were used; for between-group comparisons, the independent-samples t-test and Mann Whitney U test were used. Correlations between measurements were assessed using Spearman's correlation analysis. A significance level of p<0.05 was considered statistically significant. Within-group comparisons revealed a significant decrease in MMP-9 levels between sessions in GCF samples from the control group (p<0.05). In the i-PRF group, no significant differences were observed in ALP or MMP-9 levels (p>0.05). In PAE samples from both groups, only MMP-9 levels decreased significantly between sessions (p<0.05). PAE samples from maxillary teeth demonstrated a significant increase in MMP-9 levels between sessions (p<0.05). In patients aged 45 years and older, MMP-9 levels in GCF samples significantly decreased between sessions (p<0.05). Female patients exhibited a significant reduction in MMP-9 levels in both GCF and PAE samples (p<0.05). When intergroup comparisons were made regarding changes between sessions, no significant difference was found in GCF samples (p>0.05), whereas a significant difference was observed in PAE samples (p<0.05). A positive and significant correlation was detected between ALP and MMP-9 levels measured in PAE samples (r=0.317, p<0.05). The significant reduction in MMP-9 levels observed in PAE samples following i-PRF injection suggests that adjunctive application of i-PRF in the treatment of apical periodontitis may contribute to the healing process.