Bitki bazlı köftelerin antioksidan özellikleri
Antioxidant properties of plant-based meatballs
  1. Tez No: 971452
  2. Yazar: ABDÜL SAMED KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, bitki bazlı köftelerin antioksidan özelliklerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, Türkiye'de tüketime sunulan 55 adet bitki bazlı köftede, farklı çözücülerle (su, metanol, etanol) elde edilen ekstraktlarda toplam fenolik madde miktarı, flavonoid içeriği, DPPH radikal süpürme aktivitesi, toplam antioksidan kapasite (TAS), toplam oksidan kapasite (TOS) ve oksidatif stres indeksi (OSI) belirlenmiştir. Ayrıca lipid oksidasyon göstergesi olan tiyobarbitürik asit reaktif maddeleri (TBARS) analizi de yapılmıştır. Metanol ekstraktlarında DPPH radikal süpürme aktivitesi (%43.96) ve flavonoid içeriği (1.25 mg rutin Eq/g) diğer çözücülere kıyasla daha yüksek bulunmuştur. TAS değerleri su ve metanol ekstraktlarında yüksek, TOS ve OSI değerleri ise düşük saptanmıştır. Bitki bazlı köftelerde ortalama TBARS değeri 0.32 mg MDA/kg olarak belirlenmiştir. Korelasyon analizleri, fenolik ve flavonoid bileşiklerin DPPH radikal süpürme aktivitesi ve TAS ile pozitif, OSI ile negatif yönde ilişkili olduğunu göstermiştir. Elde edilen bulgular, bitki bazlı köftelerin doğal antioksidan bileşenler bakımından zengin olduğunu ve lipid oksidasyonunu baskılayarak oksidatif dengeyi koruyabileceğini ortaya koymaktadır. Çalışma sonuçları vegan diyeti kullananlar açısından çok yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the antioxidant properties of plant-based meatballs. For this purpose, a total of 55 commercially available plant-based meatballs in Turkey were analyzed. Extracts obtained with different solvents (water, methanol, and ethanol) were evaluated for total phenolic content, flavonoid content, DPPH radical scavenging activity, total antioxidant capacity (TAS), total oxidant capacity (TOS), and oxidative stress index (OSI). In addition, thiobarbituric acid reactive substances (TBARS), an indicator of lipid oxidation, were analyzed. The methanol extracts showed higher DPPH radical scavenging activity (43.96%) and flavonoid content (1.25 mg rutin Eq/g) compared to the other solvents. TAS values were higher in water and methanol extracts, while TOS and OSI values were lower. The average TBARS value of plant-based meatballs was determined as 0.32 mg MDA/kg. Correlation analyses revealed that phenolic and flavonoid compounds were positively correlated with DPPH radical scavenging activity and TAS, but negatively correlated with OSI. The findings indicate that plant-based meatballs are rich in natural antioxidant compounds and may help maintain oxidative balance by suppressing lipid oxidation. The results of this study will be particularly beneficial for individuals following a vegan diet.