Karaköprü (Şanlıurfa)'nın kentsel alanlarındaki ruderal bitkiler
Ruderal plants in urban areas of Karaköprü (Şanlıurfa)
- Tez No: 971453
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma ile Şanlıurfa'nın Karaköprü ilçe merkezindeki kentsel alanlarda yer alan ruderal bitki türlerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. İlçe merkezini oluşturan 14 mahallede yapılan çalışma sonucunda kentsel alanlarda 30 familya, 121 cins ve 147 taksona ait 95 tür, 33 alttür ve 19 varyete tespit edilmiştir. Bu taksonlar sırasıyla Asteraceae (25), Poaceae (19), Fabaceae (17), Brassicaceae (9), Apiaceae (6), Papaveraceae (4), Lamiaceae (4), Boraginaceae (3), Caryophyllaceae (3), Plantaginaceae (3) ve diğer familyalara dağılmışlardır. Taksonlar hayat formu açısından ise terofit (103), hemikriptofit (35), kamefit (4), kriptofit- geofit (3) ve fanerofit (2) şeklinde bir sıralamaya sahiptir. Taksonlar ait oldukları fitocoğrafik bölgeye göre ele alındığında İran-Turan (25), Akdeniz (11), Doğu Akdeniz (6), Avrupa-Sibirya (5) sıralaması ortaya çıkmıştır. Diğer 100 taksonun ait oldukları fitocoğrafik bölge ile ilgili bir değerlendirme yapılamamıştır. Karaköprü kentsel alanlarında belirlenen bitkiler arasında bozkıra ait bitkiler ile yabancı ot olarak ifade edilen bitkilerin önemli bir yer tuttuğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the ruderal plant species in the urban areas of Karaköprü district center of Şanlıurfa. As a result of the study conducted in 14 neighborhoods of the district center, 95 species, 33 subspecies and 19 varieties belonging to 30 families, 121 genera and 147 taxa were identified in urban areas. These taxa were distributed to Asteraceae (25), Poaceae (19), Fabaceae (17), Brassicaceae (9), Apiaceae (6), Papaveraceae (4), Lamiaceae (4), Boraginaceae (3), Caryophyllaceae (3), Plantaginaceae (3) and other families. In terms of life form, the taxa were ranked as therophyte (103), hemicryptophyte (35), chamaephytes (4), cryptophyte-geophyte (3) and phanerophyte (2). When the taxa were analyzed according to the phytogeographic region to which they belonged, Irano-Turanian (25), Mediterranean (11), Eastern Mediterranean (6), Euro-Siberian (5) ranking emerged. The phytogeographic region of the other 100 taxa could not be evaluated. Among the plants identified in Karaköprü urban areas, it was determined that steppe plants and the plants expressed as weeds have an important place.