Paris Milli Kütüphanesi'nde muhafaza edilen Kelile ve Dimne elyazmasının Arapça nüshası (A.3465) üzerine karşılaştırmalı bir inceleme
A comparative study of the Arabic manuscript of Kalila and Dimna (A.3465) preserved at the Paris Bibliothéque National de France
- Tez No: 971455
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM PARLADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk İslam Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Paris Milli Kütüphanesi'nde Arabe 3465 numarasıyla kayıtlı olan Kelile ve Dimne adlı eserde, 12. ve 13. yüzyıllarda yapıldığı düşünülen toplam 98 adet minyatür bulunmaktadır. Eserin ilk ve son bölümlerinin eksik olması, yazarının kimliği, kesin yapım yeri ve tarihi hakkında net bilgiye ulaşmayı zorlaştırmaktadır. Ayrıca, sekiz minyatür sonradan eklenmiş olup bazı eksik sayfalar da yeniden yazılmıştır. Bununla birlikte, eserdeki minyatürlerin detayları, dönemin sanatsal üslup özelliklerini yansıtmakta ve dikkat çekici bir estetik ile anlatı derinliği sunmaktadır. Bu çalışma, söz konusu 98 minyatürün hikayelerle ilişkisini ve sanatsal üslubunu derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Öncelikle eserdeki görseller ve metin arasındaki etkileşim değerlendirilmiş, ardından minyatürler, aynı döneme ve benzer konuya sahip diğer el yazmalarıyla, özellikle Hariri'nin Makamatı (BnF Arabe 6094) ile karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Bu kapsamda yapılan analizler, dönemin sanatsal üslup özelliklerinin yanı sıra eserin estetik değerleri hakkında da kapsamlı bir perspektif sunmaktadır. Özellikle karakterlerin tasvirleri, kullanılan renk paleti, doğa ve mimari ögelerin işlenişi gibi unsurlar, eserin özgün yapısını ortaya koymaktadır. Çalışmada ayrıca, minyatürlerin hikaye akışına katkıları ve eserin ana temasını yansıtma biçimleri de ele alınmıştır. Bu bağlamda yapılan karşılaştırmalar, minyatürlerin Pançatantra gibi dönemin diğer klasik metinleriyle olan kültürel etkileşimlerini açığa çıkararak, eserin İslam dünyasındaki sanatsal gelişime katkılarını gözler önüne sermektedir. Kelile ve Dimne, dönemin en eski resimli el yazmalarından biri olması ve Paris Kütüphanesi'ndeki en eski yazmalardan sayılması nedeniyle, İslam sanatları tarihini anlamada önemli bir konuma sahiptir.
Özet (Çeviri)
The work titled Kalila wa Dimna, registered under the number Arabe 3465 in the National Library of Paris, contains a total of 98 miniatures thought to have been created in the 12th and 13th centuries. The absence of the first and last sections of the manuscript complicates the identification of its author, the precise place of production, and the exact date. Additionally, eight miniatures were added later, and some missing pages were rewritten. However, the details in the miniatures reflect the artistic stylistic features of the period and exhibit a noteworthy depth in aesthetics and narrative. This study aims to conduct an in-depth examination of the artistic style of these 98 miniatures and their relationship with the stories within the manuscript. Initially, the interaction between the visuals and the text is assessed, followed by a comparative analysis of the miniatures with other manuscripts of the same period and theme, particularly Makâmât al-Hariri (BnF Arabe 6094). The analysis provides a comprehensive perspective on the artistic style characteristics of the period, as well as the aesthetic values of the work. Elements such as the depiction of characters, the color palette used, and the portrayal of natural and architectural motifs reveal the unique structure of the manuscript. Additionally, the study examines how the miniatures contribute to the narrative flow and represent the main theme of the work. In this context, the comparative analysis reveals the cultural interactions between these miniatures and other classic texts of the time, such as Panchatantra, thus highlighting the contribution of this work to the artistic development within the Islamic world. Kalila wa Dimna, being one of the oldest illustrated manuscripts of its time and considered one of the oldest manuscripts in the Paris Library, holds significant importance in understanding the history of Islamic arts.