Peyzaj planlamada yapay zekâ araçlarının irdelenmesi
Examining the posssibilities of artificial intelligence in landscape planning
- Tez No: 971468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ERBESLER AYAŞLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Planlama Bilim Dalı
Özet
Peyzaj planlama, çok sayıda ekolojik parametreyi, estetik ve fonksiyonel ihtiyaçları dikkate alarak, alan kullanım kararlarının alındığı, geleceğe ışık tutan bilimsel bir süreçtir. Günümüzde bu süreç, Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bilgisayarlı Veri Analizi gibi geleneksel yöntemlerle yapılmakta; ancak veri toplama ve analiz aşamaları, zaman alıcı olmasının yanı sıra, yüksek düzeyde uzmanlık ve dikkat gerektiren karmaşık bir yapıya sahiptir. Son 20 yılda yapay zekâ alanında gelişen teknolojik ilerlemeler, peyzaj planlamada verimliliği artırma ve karar destek sistemlerini geliştirmede önemli potansiyeller sunmaktadır. Bu tezin amacı, peyzaj planlama süreçlerinde kullanılabilecek yapay zekâ teknolojilerini ve araçlarını ortaya koymaktır. Yapay zekâ teknolojilerinin entegrasyonu ile daha hızlı, doğru ve verimli kararlar alınması sürecinde plancıya destek olacak araçlar ortaya konulacaktır. Yapay zekâ uygulamalarının önemini daha iyi kavramak için peyzaj planlama ve yapay zekâ temel kavramları ele alınacaktır. Çalışma yapılırken nitel araştırma yöntemi seçilmiştir. Ayrıca çalışma içerisinde planlamacılara getireceği avantajlar, etik sorunlar ele alınmıştır. Bulgu olarak peyzaj planlamada kullanılabilecek araçların hangi konularda planlamacılara destek olacağına yer verilmiştir. Sonuç bölümünde yapay zekâ araçlarının kullanım olanakları, planlama çalışmalarının hangi aşamasında kullanılabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Landscape planning is a scientific process that sheds light on the future, in which land use decisions are made by taking into account numerous ecological parameters, as well as aesthetic and functional needs. Today, this process is carried out using traditional methods such as Geographic Information Systems and Computerized Data Analysis; however, the data collection and analysis phases have a complex structure that is time-consuming and requires a high level of expertise and attention. Technological advancements in the field of artificial intelligence over the past 20 years offer significant potential for increasing efficiency and developing decision support systems in landscape planning. The aim of this thesis is to reveal the artificial intelligence technologies and tools that can be used in landscape planning processes. With the integration of artificial intelligence technologies, tools that will support the planner in making faster, more accurate, and more efficient decisions will be presented. In order to better understand the importance of artificial intelligence applications, the basic concepts of landscape planning and artificial intelligence will be addressed. A qualitative research method was chosen during the study. In addition, the advantages that artificial intelligence will bring to planners and ethical issues are discussed within the study. As a finding, the study includes in which areas the tools that can be used in landscape planning can support planners. In the conclusion section, the possibilities of using artificial intelligence tools and at which stage of planning studies they can be used are revealed.