Göçmen işçilerin çalışma koşulları, tükenmişlik ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkiler
The relationships between migrant workers working conditions, burnout, and turnover intention
  1. Tez No: 971469
  2. Yazar: NEBİL ALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki göçmen işçilerin çalışma koşulları algıları, mesleki tükenmişlik düzeyleri ve işten ayrılma niyetleri arasındaki ilişkileri çok boyutlu bir yaklaşımla incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, 457 göçmen işçiyle yürütülen anket verileri, Pearson Korelasyon Analizi, Basit Doğrusal Regresyon Analizi, Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi ve Hayes'in PROCESS Makrosu (Model 4) kullanılarak analiz edilmiştir. Toplanan veriler SPSS 25,0 paket programı ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, göçmen işçilerin çalışma koşullarına ilişkin algılarının medeni durum, asıl mesleğini yapma durumu ve ayrımcılığa uğrama durumu gibi sosyodemografik değişkenlere göre anlamlı farklılıklar gösterdiğini ortaya koymuştur. Mesleki tükenmişlik düzeyleri ise asıl mesleğini yapma durumu ve ayrımcılığa uğrama durumu değişkenlerine göre farklılık göstermektedir. İşten ayrılma niyetinin ise eğitim, çalışma süresi ve ayrımcılığa uğrama durumu değişkenlerinden etkilendiği belirlenmiştir. Analizler, çalışma koşulları ile mesleki tükenmişlik arasında orta düzeyde, negatif ve anlamlı bir ilişki (r=−0.592,p<0.001) olduğunu ortaya koymuştur. Aynı zamanda, çalışma koşulları ile işten ayrılma niyeti arasında negatif ve anlamlı bir ilişki (r=−0.329,p<0.001) bulunmuştur. Mesleki tükenmişliğin ise işten ayrılma niyetini pozitif ve anlamlı bir ilişki (r=0.337,p<0.001) gözlenmiştir. Regresyon modelleri, çalışma koşullarının tükenmişlikteki varyansın %35'ini, işten ayrılma niyetindeki varyansın ise %10.9'unu açıkladığını göstermiştir. Mesleki tükenmişlik, işten ayrılma niyetindeki varyansın %11.4'ünü açıklamıştır. En önemli bulgulardan biri olarak, mesleki tükenmişliğin, çalışma koşulları ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide kısmi aracı bir rol üstlendiği kanıtlanmıştır. Bu, çalışma koşullarının işten ayrılma niyetini hem doğrudan hem de tükenmişlik üzerinden dolaylı olarak etkilediği anlamına gelmektedir. Bu sonuçlar, göçmen işçiler için daha iyi çalışma koşulları sağlamanın, hem mesleki tükenmişliği azaltmada hem de işten ayrılma niyetini düşürmede kritik bir öneme sahip olduğunu vurgulamaktadır. Çalışma aynı zamanda, artan tükenmişliğin işten ayrılma eğilimini güçlendirdiğini doğrulamaktadır. Elde edilen bu bulgular ışığında, göçmen işçilerin çalışma yaşam kalitesini artırmaya yönelik somut politika ve uygulama önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationships between migrant workers' perceptions of working conditions, levels of occupational burnout, and tunrover intention using a multidimensional approach. Survey data were collected from 457 migrant workers and analyzed using Pearson Correlation Analysis, Simple Linear Regression, Multiple Linear Regression, and Hayes' PROCESS Macro (Model 4). The data were evaluated with the SPSS 25.0 software package. The findings revealed that perceptions of working conditions significantly differed by sociodemographic variables such as marital status, whether they were working in their actual profession, and experiences of discrimination. Levels of occupational burnout varied based on whether participants were working in their original profession and whether they had experienced discrimination. Tunrover intetntion was affected by education level, duration of employment, and exposure to discrimination. Analyses showed a moderate, negative, and significant relationship between working conditions and burnout (r = −0.592, p < 0.001). There was also a negative and significant relationship between working conditions and turnover intention (r = −0.329, p < 0.001). Occupational burnout was found to have a positive and significant relationship with turnover intention (r = 0.337, p < 0.001). Regression models indicated that working conditions explained 35% of the variance in burnout and 10.9% of the variance in turnover intention, while burnout accounted for 11.4% of the variance in turnover intention. One of the most important findings was that burnout played a partial mediating role in the relationship between working conditions and turnover intention. This suggests that working conditions influence the turnover intention both directly and indirectly through burnout. These results highlight the critical importance of improving working conditions for migrant workers in reducing burnout and lowering turnover intention. The study also confirms that increased burnout strengthens the tendency to leave. Based on these findings, concrete policy and practice recommendations have been developed to improve the quality of working life for migrant workers.