Anomali tespitinde makine öğrenmesi tekniklerinin kullanılması: BIST 100 endeksi'ndeki işletmeler üzerine bir araştırma
Using machine learning techniques in anomaly detection: A study on BIST 100 index companies
  1. Tez No: 971485
  2. Yazar: ŞEVKET DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR GÜRDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Makine öğrenmesi, çok sayıda değişken ve fonksiyonel formlar hakkında sınırlı önsel bilgi içeren muhasebe veri kümelerini incelemek için ampirik yöntemler sunmaktadır. Bu çalışmada, bu yöntemlerin anomalileri tespit etmeye ve yorumlamaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Makine öğrenmesi tabanlı anomali tespit yöntemlerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amacıyla, Türkiye'de faaliyet gösteren seçili şirketlerin finansal muhasebe verileri kullanılmıştır. Analizde kullanılan veri seti, Borsa İstanbul'da (BIST) işlem gören finansal ve finansal olmayan sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin 2018–2025 yılları arasındaki finansal tablolarından türetilmiştir. Önemli anomalileri tespit etmek için şirketlerin finansal verilerinden oluşan geniş bir değişken kümesi kullanılmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, makine öğrenmesi tabanlı yöntemler kullanılarak anomalilerin etkin bir şekilde tespit edilmesini sağlamaktır. Özellikle finansal, dijital ve sistemsel veri kümeleri üzerinde karşılaşılan anormal örüntülerin tespitinde farklı makine öğrenmesi algoritmalarının performansları karşılaştırmalı olarak analiz edilmektedir. Bu doğrultuda çalışmada, denetimli ve denetimsiz öğrenme tekniklerinin anomalilerin belirlenmesindeki etkinliği değerlendirilmekte; ayrıca bu tekniklerin avantajları, sınırlılıkları ve uygulama alanlarına katkıları ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Machine learning offers empirical models for examining accounting datasets containing limited a priori information about numerous variables and functional forms. These methods help detect and interpret anomalies. Statistical financial accounting data from Türkiye was used to comparatively evaluate machine learning systematic anomaly detection methods. The dataset used in the analysis was derived from the financial statements of Borsa Istanbul (BIST) for the years 2018–2025, representing known financial and non-financial sectoral activities. A wide range of variables from financial data was used to detect significant anomalies. The fundamental principle of this study is machine learning-based deployment, enabling the efficient assembly of anomalies. In particular, the performance of different machine learning options in detecting anomalous patterns on financial, digital, and system datasets is comparatively analyzed. To this end, we evaluate the effectiveness of supervised and unsupervised learning techniques in identifying anomalies. Furthermore, we attempt to reveal the limitations, limits, and application-intensive contributions of these techniques.