Gazetecı̇lı̇kte yapay zekanın kullanılması: Almanya ve Türkı̇ye'dekı̇ gazeteciler üzerine keşı̇fsel bı̇r çalışması
The introduction of artificial intelligence in journalism: An exploratory study of journalists in Germany and Türkiye
  1. Tez No: 971486
  2. Yazar: LISA HIERZEGGER
  3. Danışmanlar: DR. AYNUR SARISAKALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Medya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Yüksek lisans tezi, Almanya ve Türkiye'deki gazetecilerin gazetecilikte yapay zekanın (AI) kullanılmaya başlanmasını nasıl algıladıklarını ve değerlendirdiklerini analiz etmektedir. Tez, siyasi, ekonomik ve kurumsal farklılıkların bu algılara ne ölçüde yansıdığını incelemektedir. Araştırma, her iki ülkede aktif olarak çalışan gazetecilerle yapılan 22 niteliksel görüşmeye (her ülkede 11 görüşme) dayanmaktadır ve AI'nın kullanımıyla ilgili öğrenme süreçlerini, somut uygulama alanlarını, algılanan fırsatları ve riskleri ile dış etkenleri analiz etmektedir. Değerlendirme, Braun ve Clarke'ın (2006) altı adımlı sürecine göre tematik analiz kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Teorik çalışma, teknoloji kabul modeli (TAM3) ve Etki Hiyerarşisi Modeli'ne dayalı olarak bireysel ve yapısal etki faktörlerini kategorize etmektedir. Sonuçlar, her iki ülkede de AI'nın öncelikle verimliliği artırmak ve tekrarlayan görevleri otomatikleştirmek için bir fırsat olarak görüldüğünü göstermektedir. Farklılıklar öncelikle editoryal özerklik, siyasi etki ve teknik çerçeve koşullarının değerlendirilmesinde ortaya çıkmaktadır. Alman gazeteciler ekonomik ve yapısal zorlukları vurgularken, Türkiye'de siyasi belirsizlik ve kurumsal kısıtlamalar ön plana çıkmaktadır. Çalışma, gazetecilikte AI'nın sorumlu ve bağlama duyarlı bir şekilde kullanılması için öneriler sunarken, teknolojinin kabulünde siyasi ve kültürel çerçeve koşullarının rolüne ilişkin araştırma ihtiyacını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The master's thesis analyses how journalists in Germany and Türkiye perceive and assess the introduction of artificial intelligence (AI) in journalism. It focuses on the extent to which political, economic and institutional differences are reflected in these perceptions. The research study is based on 22 qualitative interviews (eleven in both countries) with active journalists and analyses learning processes in the handling of AI, concrete areas of application, perceived opportunities and risks, and external influencing factors. The evaluation is carried out using thematic analysis according to Braun and Clarke's (2006) six-step process. The theoretical work is based on the technology acceptance model (TAM3) and the Influence Hierarchy Model to categorise individual and structural influencing factors. The results show that in both countries, AI is primarily seen as an opportunity to increase efficiency and automate repetitive tasks. Differences are found primarily in the assessment of editorial autonomy, political influence and technical framework conditions. While German journalists emphasise economic and structural challenges, the emphasis in Türkiye is on political uncertainty and institutional constraints. The study provides recommendations for the responsible and context-sensitive use of AI in journalism, while emphasising the need for research on the role of political and cultural framework conditions in the acceptance of the technology.