Bikâî'nin nazmü'd-dürer'inde kırâat olgusu
The phenomenon of qirāʾāt in Bikāʾī's nazm al-durar
  1. Tez No: 971489
  2. Yazar: İBRAHİM GEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Ebü'l-Hasan Bürhânüddîn İbrâhim b. Ömer er-Rubât el-Hırbâvî el-Bikâî'nin Nazmü'd-dürer isimli tefsirinde yer alan kırâatlerin ferşî olanlarını konu edinmektedir. Söz konusu tefsirde yer alan kırâatlere dair muhtelif çalışmalar bulunsa da bu çalışmalarda Bikâî'nin kırâatleri ele alış biçiminin ardında yatan muhtemel nedenler göz ardı edilmiş ve kırâatlerin anlama etkisi dile getirilirken mukayese yöntemi ihmal edilmiştir. Daha da önemlisi kırâatlere dair yorumlarda müfessire etki eden faktörler araştırmaya konu edilmemiştir. Bu çalışma ise işaret edilen çalışmalarda yer alan eksiklikleri telafi etme yoluna giderek konuya dair farklı bir bakış açısı önermekte, genelde tefsir ve kırâat, özelde ise Bikâî literatürüne katkı sunmaktadır. Çalışma, üç bölümden meydana gelmektedir. İlk bölümde Bikâî'nin kırâatleri ele alış biçimi hakkında bilgi verilirken ikinci bölümde Arap diliyle ilişkisi bağlamında kırâatlerin anlama etkisi konu edinilmektedir. Üçüncü bölümde ise Bikâî'nin kırâatleri yorumlarken etkilendiği faktörler incelenmektedir. Sonuç olarak Bikâî'nin, kendisinden önceki kırâat ve tefsir âlimlerinden etkilenmiş olmakla birlikte ele aldığımız konular bakımından özgün yönlere sahip bir müfessir olduğu ve tefsir literatürüne birçok yeni cümle teklif ettiği tespit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the farshī (non-dialectical) variant readings (qirāʾāt) found in the Qur'anic commentary Naẓm al-Durar by Abū al-Ḥasan Burhān al-Dīn Ibrāhīm b. ʿUmar al-Rubāṭ al-Ḥirbāwī al-Biqāʿī. Although there exist various studies on the qirāʾāt in this tafsīr, these works generally overlook the underlying motivations behind al-Biqāʿī's treatment of qirāʾāt. Moreover, comparative analysis is often neglected when examining the semantic impact of these readings, and little attention is given to the factors influencing the exegete's interpretive approach. This study aims to address these gaps by offering a fresh perspective on the subject, thereby contributing to the broader literature on tafsīr and qirāʾāt, and more specifically to scholarly research on al-Biqāʿī. The thesis is structured in three main chapters. The first chapter examines al-Biqāʿī's method in addressing variant readings. The second explores the semantic implications of the qirāʾāt in relation to the Arabic language. The third chapter investigates the various intellectual and contextual factors that influenced al-Biqāʿī in his interpretation of these readings. Ultimately, the study concludes that while al-Biqāʿī was influenced by his predecessors in the fields of qirāʾāt and tafsīr, he also demonstrates original contributions and distinctive perspectives, offering numerous novel interpretive propositions to the exegetical tradition.