Türkiye'deki tek parti iktidarları üzerine yazılmış tezlerin bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of thesis on single party rules in Türkiye
  1. Tez No: 971522
  2. Yazar: CEYLAN FIRAT KAYIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EMRE DENİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de tek parti dönemlerine ilişkin yüksek lisans ve doktora tezlerini bibliyometrik analiz yöntemiyle incelemeyi amaçlamaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Demokrat Parti (DP), Adalet Partisi (AP), Anavatan Partisi (ANAP) ve Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) üzerine yazılmış tezler; yıllar, üniversiteler, anabilim dalları, danışmanlar, yazar cinsiyeti, konu başlıkları ve yöntemler gibi değişkenler temelinde analiz edilmiştir. Çalışmada, YÖK Ulusal Tez Merkezi'nde açık erişime sunulan tezlerden elde edilen veriler içerik analizi yoluyla değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, Türkiye'de siyasal tarih alanındaki akademik yönelimlerin zaman içindeki dönüşümünü ortaya koyarken, aynı zamanda bu alandaki metodolojik çeşitliliğe ve kurumsal katkılara ışık tutmaktadır. Bu çalışma, ilgili alandaki araştırmacılar için hem kapsamlı bir kaynak hem de stratejik bir rehber işlevi görmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to conduct a bibliometric analysis of master's and doctoral theses written on Turkey's single-party periods. Focusing on the Republican People's Party (RPP), Democrat Party (DP), Justice Party (JP), Motherland Party (MP), and the Justice and Development Party (JDP), the theses are analyzed based on variables such as publication year, universities, academic departments, advisors, author gender, research topics, and methods. Using the open-access theses available on the National Thesis Center of the Turkish Council of Higher Education (YÖK), the data are evaluated through content analysis. The findings reveal historical shifts in academic interest in Turkey's political history while shedding light on methodological diversity and institutional contributions. This study serves as both a comprehensive source and a strategic guide for researchers in the field.