Kendime Şefkat Eğitim Programı'nın çocukların öz şefkat ve sosyal değer kazanımlarına etkisinin incelenmesi
The impact of Self-Compassion Education Program on children's self-compassion and acquisition of social values
- Tez No: 971521
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY ULUTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Kendime Şefkat Eğitim Programı'nın 60-72 aylık çocukların öz şefkat ve sosyal değer kazanımlarına etkisinin incelendiği bu araştırma nicel ve nitel desenlerin bir arada kullanıldığı karma desende yürütülmüştür. Araştırmanın nicel kısmında yarı deneysel desen ve nitel kısmında ise temel nitel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılında Ankara ili Etimesgut ilçesinde bulunan MEB'e bağlı iki ayrı resmi anaokulunun 5 yaş sınıflarında eğitim alan 30 çocuk (15 deney ve 15 kontrol grubu), öğretmenleri ve ebeveynleri oluşturmuştur. Çalışma grubu amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırmada nicel veri toplama aracı olarak“60-72 Aylık Çocuklar için Kişisel Bilgi Formu”,“Erken Çocukluk Dönemi Öz Şefkat Ölçeği-Ebeveyn Formu”,“Erken Çocukluk Dönemi Öz Şefkat Ölçeği-Öğretmen Formu”ve“Okul Öncesi Sosyal Değerler Kazanımı Ölçeği”kullanılmıştır. Nitel veri toplama aracı olarak ise“Ebeveynler için İhtiyaç Belirleme Formu”,“Öğretmenler için İhtiyaç Belirleme Formu”,“Kendime Şefkat Eğitim Programı'na Yönelik Öğretmen Görüşme Formu”,“Kendime Şefkat Eğitim Programı'na Yönelik Ebeveyn Görüşme Formu”ve“Araştırmacı Günlükleri”kullanılmıştır. Araştırmada öncelikle literatür taraması ve ihtiyaç belirleme çalışmaları yapılarak Kendime Şefkat Eğitim Programı'nın kavramsal çerçevesi ve temel ilkeleri belirlenmiş, ardından çocukların öz şefkat becerilerini destekleyen 20 etkinlik oluşturulmuştur. Etkinlikler 10 hafta boyunca haftada iki gün olmak üzere araştırmacı tarafından deney grubundaki çocuklara uygulanmıştır. Araştırma sonucunda deney grubundaki çocukların öz nezaket ve kendine bakım verme puanlarında anlamlı ve kalıcı bir artış olduğu, aşırı özdeşleşme puanlarında anlamlı ve kalıcı bir azalma olduğu olduğu belirlenmiştir. Ayrıca nezaket ve sosyal değer kazanımı toplam puanlarında da anlamlı ve kalıcı bir artış olduğu görülmüştür. Deney grubu öğretmeni ve ebeveynleri ile yapılan görüşmeler ve araştırmacı günlükleri nicel bulguları destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study, which examined the impact of the Self-Compassion Education Program on the self-compassion and social values acquisition of 60-72-month-old children, was conducted using a mixed design that combined quantitative and qualitative methods. A quasi-experimental design was used in the quantitative part of the study, and a basic qualitative design was used in the qualitative part. The study group consisted of 30 children (15 in the experimental and 15 in the control group), their teachers, and their parents studying in the 5-year-old classes of two separate public kindergartens affiliated with the Ministry of National Education in the Etimesgut district of Ankara province during the 2022-2023 academic year. The study group was determined using the criterion sampling method, which is one of the purposive sampling methods. The quantitative data collection tools in the study were“Personal Information Form for 60-72 Month-Old Children,”“Early Childhood Self-Compassion Scale Parent Form,”“Early Childhood Self-Compassion Scale Teacher Form,”and“Preschool Social Values Acquisition Scale.”The qualitative data collection tools were the“Needs Assessment Form for Parents,”“Needs Assessment Form for Teachers,”“Teacher Interview Form for the Self-Compassion Education Program,”“Parent Interview Form for the Self-Compassion Education Program,”and“Researcher Diaries.”In the study, the conceptual framework and basic principles of the Self-Compassion Education Program were determined through a literature review and needs assessment studies. Then, 20 activities were developed to support children's self-compassion skills. The researcher implemented the activities with the children in the experimental group twice a week for 10 weeks. The study found a significant and persistent increase in the self-kindness and self-caregiving scores of the children in the experimental group, and a significant and persistent decrease in their over-identification scores. Additionally, a significant and persistent increase was observed in the kindness subscale of social value acquisition, as well as in the total social value acquisition scores. Interviews with the experimental group teacher and parents, along with the researcher's diaries, support the quantitative findings.