48-72 aylık çocukların oyunda kurdukları yapı iskelesi ile bilişsel işlev performansları, yürütücü işlevleri ve öz düzenleme becerileri arasındaki ilişki
The relationship between scaffolding established in play and cognitive function performances, executive functions, and self-regulation skills of children aged 48–72 months
  1. Tez No: 971561
  2. Yazar: FATMA AKBULUT ATAKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ AKŞİN YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmada çocukların oyunda kurdukları yapı iskelesiyle, bilişsel işlevler performansları, yürütücü işlevleri ve öz düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmanın modeli için açıklayıcı sıralı karma yöntemden yararlanılmış, nicel ve nitel verileri kullanarak araştırma derinleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ilindeki Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 48-72 aylık çocuklar oluşturmuştur. Çalışma 75 okul öncesi dönem çocuğu ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verilerini toplamak için demografik bilgi formu, Yapı İskelesi Oyun Formu, güvenirlik ve geçerliliği sağlanmış standart ölçme araçları kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler için uygun analiz programı kullanılarak normallik analizi yapılmış, çıkan sonuca göre de parametrik olmayan testler tercih edilerek fark ve ilişki testleri ile çalışma yürütülmüştür. Araştırma sonucunda çocukların oyun gelişimleri ile demografik özellikleri arasında bir fark bulunamamıştır. Oyunlar zorlaştıkça yardım isteyen ya da yardım alan çocuklar ile yapı iskelesi kurulmakta ve süreci başarı ile tamamlayanların sayısı artmaktadır. Oyunlarda en çok ihtiyaç duyulan yardım türü sözlü hata uyarısı olmuştur. Çocukların oyun gelişimlerinin onların düşünme becerilerine temel olan fonksiyonlar olarak değerlendirilen bilişsel işlevlerinden bazıları ile ilişkili olduğu belirlenmiştir. Çocukların çalışan bellekleri geliştikçe oyunda materyal yönetimi, sembolik oyun oynama, oyuna katılım ve genel anlamda oyun gelişimlerinin de olumlu yönde değişim gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca öz düzenleme ölçeği düzenleme alt boyutu puanlarındaki artışın Yenilenmiş Knox Okul Öncesi Oyun Ölçeği tüm alt boyutları ile genel anlamda oyun gelişimindeki artışı beraberinde getirdiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between children's play development and the scaffolding structures they build during play, and their cognitive functioning, executive functions, and self-regulation skills. An explanatory sequential mixed-methods design was employed to deepen the investigation by integrating both quantitative and qualitative data. The study group consisted of children aged 48–72 months who were attending preschool institutions affiliated with the Ministry of National Education in Istanbul. The research was conducted with a total of 75 preschool children. Data was collected using a demographic information form, the Play Scaffolding Form, and various scales with established reliability and validity. The data obtained from the study were subjected to normality analysis using appropriate statistical software. Based on the results, non-parametric tests were preferred, and analyses were carried out to examine differences and relationships. As a result of the study, no significant difference was found between children's play development and their demographic characteristics. As play tasks became more complex, children who sought or received assistance were more likely to engage in scaffolding interactions, which in turn increased the number of children who successfully completed the play process. Among the types of assistance provided during play, verbal error correction was the most frequently needed. It was determined that children's development of play is related to certain cognitive functions that form the foundation of their thinking skills. As children's working memory improved, positive changes were observed in material management, symbolic play, participation in play, and overall play development. Furthermore, an increase in the scores of the self-regulation scale's regulation subdimension was found to be associated with improvements across all subdimensions of the Revised Knox Preschool Play Scale, indicating an overall improvement in play development.