Pazarlanabilir elma üretiminde kullanılan bitki besleme yöntemlerinin araştırılması; Karaman ili örneği
Research on plant nutrition methods used in marketable apple production; the sample of Karaman province
- Tez No: 971576
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET HAŞİM KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde, hızla artan tüketim ihtiyacını karşılamak amacıyla birçok tarımsal ürünün veriminin arttırılması amaçlanmaktadır. Tarımda niceliğin arttırılmasının yanında kalite ve sürdürülebilirlik de son derece önem arz etmektedir. Üretimde, çeşitli hatalı uygulamalardan kaynaklanan ürün kaybı yaşanmaktadır. Bu durum meyve ağaçlarında olduğu gibi bir sonraki yılın ürününün verim ve kalitesini etkileyebilmektedir. Bu açıdan özel bakım, teknik bilgi ve uygulama gerektiren meyve ağaçlarında yapılan uygulamalar önem kazanmaktadır. Bu hususlardan en önemlisi de bitki besleme uygulamalarıdır. Bu çalışmada, elma üretimi yapan işletmelerin demografik özellikleri, işletme yapı ve büyüklüklerinin yanında tarımsal üretim deneyimi gibi faktörlerin; elma üretiminde uyguladıkları bitki besleme yöntemlerinde ve üretim sürecinde yararlanılan kaynaklarda etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Bunun için Karaman'ın Merkez ilçesindeki elma üreticileri ile anket çalışması yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, elma beslemesinde kullanımı sorulan bitki besin elementlerinin çoğu üretici tarafından kullanıldığı ve tarımsal kavramlar hakkında bilgisi olduğu görülmüştür. Katılımcıların %67'sinin tarım dışında gelir kaynağı ve %53,8'inin elma üreticiliği haricinde farklı meslekleri olduğu; %29,7'lik kesiminin bilgi aldığı kaynağın çevresindeki çiftçiler olduğu, %19,8'inin kurum ve kuruluşlarca verilen elma eğitimleri olduğu görülmüştür. Teknik yardım aldıkları kaynakların büyük oranda gübre bayileri ve firmalar olduğu kaydedilmiştir. Diğer kaynakları da yaklaşık oranlardaki üreticinin tercih ettiği görülmüştür. Araştırmanın elma üretiminde nitelik ve niceliğin arttırılmasına ve rekabet edebilirliğe yönelik çalışmalara katkı sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in order to meet the rapidly increasing consumption demand, increasing the yield of many agricultural products is targeted. In addition to increasing quantity in agriculture, quality and sustainability are also extremely important. In production, product losses occur due to various incorrect practices. This situation can affect the yield and quality of the following year's product, as is the case with fruit trees. In this regard, practices in fruit trees, which require special care, technical knowledge, and application, are gaining importance. One of the most important of these aspects is plant nutrition practices. In this study, it has been investigated whether factors such as the demographic characteristics of enterprises engaged in apple production, their structure and size, as well as agricultural production experience, have an impact on the plant nutrition methods they apply in apple production and the resources utilized in the production process. For this purpose, a survey was conducted with apple producers in the central district of Karaman. As a result of the analyses, it was found that most of the plant nutrients asked about for use in apple nutrition were used by the producers and that they had knowledge about agricultural concepts. It was observed that 67% of the participants had income sources other than agriculture, and 53.8% had different professions besides apple production; 29.7% of them cited neighboring farmers as their source of information, while 19.8% cited apple training provided by institutions and organizations. It was recorded that their sources of technical assistance were largely fertilizer dealers and companies. It was observed that other sources were preferred by producers at approximately similar rates. The study aims to contribute to efforts to increase the quality and quantity in apple production and to enhance competitiveness.