Radikal prostatektomi sonrasi üriner inkontinans ve erektil disfonksiyonda aerobik ve dirençli egzersiz egitimlerinin pelvik taban kas eğitimine ilave etkileri
Additional effects of aerobic and resistance exercise training to pelvic floor muscle training in urinary incontinence and erectile dysfunction after radical prostatectomy
  1. Tez No: 971600
  2. Yazar: MUSTAFA ENİS DİLEKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pelvik Sağlık ve Kadın Sağlığında Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı radikal prostatektomi (RP) sonrası pelvik taban kas eğitimi (PTKE) ile birlikte verilen aerobik ve dirençli egzersiz eğitimlerinin etkilerini randomize kontrollü tasarımda ortaya koymaktı. Çalışmada RP sonrası üriner inkontinans (Üİ) ve erektil disfonksiyon (ED) semptomu olan 40 birey araştırma (n=20) veya kontrol (n=20) gruplarından birine rastgele olarak atandı. Kontrol grubuna hasta eğitimi ve 12 hafta boyunca PTKE verilirken araştırma grubuna ilave olarak 12 hafta süre ile aerobik ve dirençli egzersiz eğitimleri verildi. Bireyler çalışmanın başlangıcında ve 12. haftanın sonunda değerlendirildi. Primer sonuç ölçümü olarak inkontinansın subjektif şiddeti/etkisi ve cinsel işlev düzeyi kullanıldı. Sekonder sonuç ölçümleri fonksiyonel egzersiz kapasitesi, periferik kas kuvveti, objektif inkontinans şiddeti, penil uzunluk, alt üriner sistem semptom ciddiyeti, emosyonel semptom düzeyi ve genel yaşam kalitesi düzeyi olarak belirlendi. Çalışma sonunda penil uzunluk dışında tüm sonuç ölçümleri araştırma grubunda iyileşme gösterirken, penil uzunluk, aerobik ve kassal kapasite ve emosyonel durum dışındaki tüm sonuç ölçümleri kontrol grubunda da iyileşme gösterdi (p<0,05). Gruplar arası karşılaştırmalarda, cinsel işlev skoru (cinsel istek dışında), fonksiyonel egzersiz kapasitesi, periferik kas kuvveti ve yaşam kalitesi düzeyi araştırma grubunda kontrol grubuna kıyasla daha yüksekti (p<0,05). Bunun yanısıra, subjektif ve objektif inkontinans şiddeti veya etkisi, penil uzunluk, alt üriner sistem ve emosyonel semptom düzeyi açısından gruplar arasında fark olmadığı tespit edildi (p>0,05). Sonuç olarak RP sonrası Üİ ve ED semptomları gelişen bireylerde hasta eğitimi ve PTKE'ye ilave olarak verilen aerobik ve dirençli egzersiz eğitimleri cinsel işlevi, fonksiyonel egzersiz kapasitesini, kassal kapasiteyi ve yaşam kalitesini daha fazla iyileştirirken; objektif inkontinans şiddeti, inkontinansın subjektif şiddeti/etkisi, penil uzunluk, alt üriner semptom şiddeti ve emosyonel semptomlar açısından olumlu ya da olumsuz bir fark yaratmamaktadır. İleri çalışmalarda müdahaleler devam ettiğinde veya sonlandırıldığında uzun dönem takip sonuçları ortaya konulmalıdır
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of aerobic and resistance exercise training combined with pelvic floor muscle training (PFMT) following radical prostatectomy (RP) using a randomized controlled design. A total of 40 individuals with urinary incontinence (UI) and erectile dysfunction (ED) symptoms after RP were randomly assigned to either the intervention (n=20) or control group (n=20). While the control group received patient education and PFMT for 12 weeks, the intervention group received additional aerobic and resistance exercise training 11 bdüksi same duration. Assessments were performed at baseline and at the end of the 12th week. The primary outcome measures were subjective severity/impact of UI and level of sexual function. Secondary outcome mesures included functional exercise capacity, peripheral muscle strength, objective UI severity, penile length, severity of lower urinary tract symptoms, emotional symptom levels, and overall quality of life. At the end of the study, all outcome measures except penile length showed improvement in the intervention group, while in the control group, all measures except penile length, aerobic and muscular capacity, and emotional status also improved (p<0.05). Between-group comparisons showed that sexual function scores (excluding sexual desire), functional exercise capacity, peripheral muscle strength, and quality of life were significantly higher in the intervention group compared to the control group (p<0.05). However, no significant differences were found between the groups in terms of subjective and objective UI severity/impact, penile length, lower urinary tract symptoms, and emotional symptom levels (p>0.05). In conclusion, in individuals who develop UI and ED symptoms after RP, the addition of aerobic and resistance exercise training to patient education and PFMT results in greater improvements in sexual function, functional exercise capacity, muscle strength, and quality of life. However, it does not create a positive or negative difference in terms of incontinence severity, penile length, lower urinary tract symptom severity, or emotional symptoms. Further studies should present the long-term results of these interventions when continued or discontinued.