Necâtî Bey Divanı'nın gazeller bölümünde anlama dayalı edebî sanatların incelenmesi
Analysing the literary arts based on the semantics in ghazals section of Necâtî Bey's Divan
  1. Tez No: 971626
  2. Yazar: OLGUN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETTAH KUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
XV. yüzyıl klasik Türk edebiyatı şairi Necâtî Bey, hem yaşadığı dönemin hem de Türk edebiyatının tanınmış şairlerinden biridir. Atasözü ve deyimleri kullanmakta usta olan Necâtî Bey, yüzyıllar geçmesine rağmen edebiyat dünyamızdaki yerini korumakta ve birçok bilimsel araştırmanın inceleme alanı olmaya devam etmektedir. Necâtî Bey, duygu dünyasını, eserleri ve eserlerinde kullandığı edebî sanatlar aracılığıyla başarıyla aktarmış bir şairdir. Necâtî Bey, gazellerinde dönemindeki şairlere göre mahalli söyleyiş özelliklerini çok daha baskın kullanmıştır. Necâtî Bey'in şiirlerinde mahalli söyleyiş özelliklerinin görülmesi ve dilinin dönemine göre daha sade olması onun bugüne kadar okunmasını sağlamış, klasik Türk edebiyatının temel taşlarından birisi yapmıştır. Bu çalışmamızda, Necâtî Bey'in Divanı'nındaki gazellerde edebî sanatların tespitini, tasnifini ve kısmen de tahlilini yaptık. Edebî sanat hakkında kısa bilgiler verip edebî sanat tespiti yaptığımız beyitlerin bir kısmını ait olduğu başlık altında beyit sırasına göre derledik. Aynı başlık altındaki diğer beyitleri, numaralarını belirterek dipnot olarak belirttik. Kullandığımız bazı beyitlerde sanatın ne şekilde kullanıldığını göstererek tespit ettiğimiz edebî sanatın beyit üzerindeki anlaşılırlığını artırmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
A poet of classical Turkish literature of the XVth century, Necâtî Bey is one of the well-known poets of both his time and Turkish literature. Necâtî Bey, who is a master of using proverbs and idioms, preserves his position in our literary world despite the centuries that have passed and continues to be the field of study of many scientific researches. Necâtî Bey is a poet who successfully conveyed his emotional world through his works and the literary arts he used in his works. In his ghazals, Necâtî Bey used the features of local narration much more dominantly than the poets of his period.The fact that local utturance could be seen in Necâtî Bey's poems and his language's being simpler than his period have enabled him to be read till today and made him one of the keystones of classical Turkish literature. In this study, we have identified, classified and partially analyzed the literary arts in the ghazals in Necâtî Bey's Divan. Giving brief information about literary art, we have compiled some of the couplets in the order of the couplet under the title to which they belong. We have stated the other couplets under the same title as footnotes by indicating their numbers. By giving the equivalent or explanation of some of the couplets we use in our current Turkish, we have tried to enhance the comprehensibility of the literary art we identified on the couplet.