UNESCO yaratıcı şehirler ağı kapsamındaki gastronomi kentlerindeki sokak lezzetleri ile ekogastronomi ilişkisi
The relationship between street food and ecogastronomy in cities within the scope of UNESCO creative cities series
  1. Tez No: 971627
  2. Yazar: FİLİZ DÜRRÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bir bölgenin tarihini, kültürünü, yaşam tarzını ve insanlarını tanıyabilmede o yerin yemek kültürü bölgeyi çözümlemede önemli bir unsurdur. Sokak lezzetleri de bir bölgenin kültürel zenginlik kaynaklarından biri olarak nitelendirilmektedir. UNESCO aracılığıyla da sokak lezzetlerinin kültürel bir miras olarak değerlendirilmesi kurumsal bir yaklaşımı ifade etmektedir. Buna paralel olarak bu mirasın sürdürülebilirliği noktasında ekogastronomi kilit rol oynamaktadır. Bu doğrultuda sokak lezzetlerinin ekogastronomi ile ilişkisinde sürdürülebilirlik boyutu tez çalışmasının ana odak noktasını oluşturmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'de ve dünyada yaratıcı şehirlerde sokak lezzetlerini tanıtmak, korumak ve kültürün sürekliliğini sağlamak amacıyla hazırlanmış literatüre dayalı betimsel yöntem kullanılarak hazırlanan bir derleme çalışmasıdır. Sokak lezzetlerinin sürdürülebilir olup olmama yönü araştırılmış ekogastronomi ile ilişkilendirilmiştir. Literatürde en çok vurgulanan temanın ürünlerin saklanma koşulları ve sunumuna dayalı olarak hijyen olması sokak lezzetlerinin ekogastronomik açıdan önemini ortaya koymaktadır. Çalışmanın kapsamı, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'nda yer alan kentlerdeki sokak lezzetlerini ortaya çıkararak bu lezzetlerin ekogastronomi ile bağlantısını ortaya koymaktır. Bu bağlamda, yerellik, mevsimsellik, atık azaltma, sosyal sürdürülebilirlik boyutlarında ekogastronomik uygulamaların önemi vurgulanmaktadır. Literatüre dayalı olarak tez çalışmasından elde edilen bulgular UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı listesi kapsamına giren kentler/ülkeler listeye girdikten sonra ekogastronomik çalışma ve uygulamalara hız vererek sürdürülebilir çevreci lezzetlere odaklanmaktadır. Dünya çapında tüketimde en büyük payı alan sokak lezzetlerinin de ekogastronomik yönü bu kentlerde öncelikli hedef olarak konumlandırılmaktadır. UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı kapsamındaki gastronomi kentlerinde sokak lezzetleri ile ekogastronomi ilişkisi konulu bu tez çalışması küresel ölçekte sokak lezzetlerinin ekogastronomik döngüsünü değerlendirerek literatüre önemli katkılar sağlamayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
Understanding a region's history, culture, lifestyle, and people requires examining its culinary culture, which is a key element in analyzing the region. Street food is also considered one of the cultural wealth resources of a region and is seen as an important part of the tourism sector. The recognition of street food as cultural heritage through UNESCO represents an institutional approach. In parallel, ecogastronomy plays a key role in the sustainability of this heritage. In this regard, the sustainability dimension of street food in relation to ecogastronomy forms the main focus of this thesis. This study is a compilation prepared using a literature-based descriptive method, aiming to introduce, protect, and ensure the continuity of street food in creative cities in Turkey and around the world. The sustainability aspect of street food has been investigated and linked to ecogastronomy. The most emphasized theme in the literature is hygiene based on the storage conditions and presentation of products, which highlights the importance of street foods from an eco-gastronomic perspective. The scope of the study is to reveal street foods in cities included in the UNESCO Creative Cities Network and to reveal the connection of these foods with ecogastronomy. In this context, the importance of eco-gastronomic practices in terms of locality, seasonality, waste reduction, and social sustainability is emphasized. The findings of the thesis, based on literature, indicate that cities/countries included in the UNESCO Creative Cities Network list accelerate eco-gastronomic studies and practices after their inclusion, focusing on sustainable, environmentally friendly flavors. The eco-gastronomic aspect of street food, which accounts for the largest share of global consumption, is also positioned as a priority target in these cities. This thesis, on the relationship between street food and eco-gastronomy in gastronomic cities within the UNESCO Creative Cities Network, aims to make significant contributions to the literature by evaluating the eco-gastronomic cycle of street food on a global scale.