Tropik meyve yetiştiriciliği yapan üreticilerin girişimcilik kararlarını etkileyen faktörlerin analizi: Antalya ili örneği
Analysis of the factors affecting the entrepreneurship decisions of tropical fruit growers: The case of Antalya province
  1. Tez No: 971678
  2. Yazar: MELİKE BAHÇECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT ENGİNDENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın ana amacı; tropik meyve yetiştiriciliği yapan üreticilerin girişimcilik kararlarını etkileyen faktörleri analiz etmektir. Araştırma verileri, toplam 164 üreticiden derlenmiştir. Verilerin analizinde üreticilerin sosyo-ekonomik özellikleri ve yıllık faaliyet sonuçları analiz edilmiştir. Tropik meyve yetiştiriciliği yapan üreticilerin girişimcilikle ilgili bilgi düzeylerinin, önem verdikleri faktörlerin, gelecek eğilim ve beklentilerinin değerlendirilmesinde beşli likert ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada tropik meyve yetiştiriciliği üretimi yapan üreticilerin girişimcilik kararlarında önem verdikleri kriterler ise Bulanık Eşli Karşılaştırma Yöntemiyle analiz edilmiştir. Ayrıca üreticilerin tropik meyve girişimciliğini sürdürme kararlarını etkileyen faktörlerin saptanmasında Lojistik regresyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırmada, Chye Koh (1996) tarafından geliştirilen Girişimcilik Karakter Testi Ölçeğinden yararlanılarak tropik meyve yetiştiriciliği yapan üreticilerin girişimcilik karakter özellikleri saptanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, üreticilerin yaşı ortalama 46.98, eğitim süresi ortalama 11.52 yıldır. Ortalama avokado üretim alanı 25.97 dekar, ortalama mango üretim alanı 9.25 dekar, ortalama pitaya üretim alanı ise 6.28 dekardır. Üreticilerin tropik meyve yetiştiriciliği kararlarında en fazla önem verdiği kriter iklim koşullarıdır. Elde edilen sonuçlar Chye Koh'un Girişimcilik Karakter Testi Ölçeğinin tropik meyve üreticileri için kullanılabileceğini göstermektedir. Lojistik regresyon analizi sonuçlarına göre, tropik meyve gelirinden memnun olanların, tropik meyve yetiştiriciliğini sürdürme ve yeni bahçe tesis etme olasılığı 26.392 kat daha fazladır. Tropik meyve üreticilerinin karşılaştığı temel sorunlar sulama kaynaklarının yetersizliği, eğitim eksiklikleri, pazarlama sorunları ve devlet desteklerinin yetersizliğidir. Bu amaçla, eğitim ve yayım hizmetlerinin güçlendirilmesi, kooperatifleşme ve örgütlenmenin artırılması, devlet teşviklerinin daha etkin bir şekilde kullanılması, teknolojik yatırımların ve Ar-Ge çalışmalarının teşvik edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research was to analyze the factors influencing the entrepreneurial decisions of tropical fruit producers. Data were collected from a total of 164 producers. The data were analyzed by analyzing the producers' socio-economic characteristics and annual activity results. A five-point Likert scale was used to assess the level of knowledge, factors they prioritize, future trends, and expectations of tropical fruit producers regarding entrepreneurship. The criteria that tropical fruit producers prioritize in their entrepreneurial decisions were analyzed using the Fuzzy Paired Comparison Method. Logistic regression analysis was also used to determine the factors influencing producers' decisions to pursue tropical fruit entrepreneurship. The Entrepreneurial Character Test Scale developed by Chye Koh (1996) was used to determine the entrepreneurial character traits of tropical fruit producers. According to the results, the average age of the producers was 46.98 years, and the average duration of education was 11.52 years. The average avocado production area is 25.97 decares, the average mango production area is 9.25 decares, and the average pitaya production area is 6.28 decares. Climatic conditions is the most important criterion for producers in their decisions to grow tropical fruit. The results indicate that Chye Koh's Entrepreneurial Character Test Scale can be used for tropical fruit producers. According to the logistic regression analysis, those who are satisfied with their tropical fruit income are 26.392 times more likely to continue growing tropical fruit and establish new orchards. The main problems faced by tropical fruit producers are inadequate irrigation resources, lack of training, marketing problems, and inadequate government support. To this end, training and extension services should be strengthened, cooperatives and organizational structures increased, government incentives used more effectively, and technological investments and R&D efforts encouraged.