Eksenel ve bir basınç şeridi ile yüklü, izotropik ortotropik dairesel silindirlerde, iç basınç etkisindeki kasnaklarda, sonlu elemanlar tekniği ile gerilmelerin tayini ve karşılaştırılması
  1. Tez No: 2604
  2. Yazar: OSMAN SELİM TÜRKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR SAYMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Bu calxsmada, üzerine eksenel ve radyal yönden yük ler gelen içi boş dairesel kesitli millerin değişik model leri ile bunun üzerine geçirilmiş iç basınç etkisinde bulu nan kasnakların, i zo tropik ve ortotropik malzemeler için ge rilme dağılımları incelenmiştir. Millerde ve kasnaklarda izotropik ve ortotropik ya pılar için doğan gerilme ve şekil değiştirmelerinin elastik sınırlar içinde kaldıkları varsayılmıştır. Teorik modellerin sayısal çözümlenmesinde sonlu ele manlar yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen nümerik sonuçlar arasında malzeme durumlarına göre gerilme dağılımları kar şılaştırılmaları yapılmıştır. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the distributions of stresses, in different models of shafts having empty circular cross section subjected to axial and radial loads, and in drums, fitted to these shafts, subjected to pressure were analyzed for isotropic materials. The stresses and deformations, in isotropic and orthotropic structures of shafts and drums, were assumed to be in the elastic range. In solving numerically, the- equations of theoretical models, the method of finite elements was used. The solutions obtained in for both isotropic and orthotropic meterials were compared.