Gençlerde dindarlık tutumları: İkçü örneği
Religious attitudes among youth: The case of Ikçü
- Tez No: 971691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR EMİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Din, Sociology, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, din sosyolojisi perspektifinden hareketle, genç bireylerin dindarlık tutumları, sosyo-ekonomik değişkenler açısından çok boyutlu olarak incelenmiştir. Araştırmanın temel problemi, gençlerde dindarlığın İnanç Boyutu, İbadet Boyutu, Duygu Boyutu, Bilgi Boyutu ve Etki Boyutunda, sosyo-ekonomik değişkenlere göre anlamlı farklılıkların olup olmadığını belirlemektir. Araştırmanın teorik bölümünde dindarlık olgusu gençlik sosyolojisi bağlamında ele alınmış; dindarlığın çok boyutlu yapısı kuramsal olarak açıklanmıştır. Araştırmada nicel yöntem kullanılmış, veri toplama aracı olarak anket tekniği tercih edilmiştir. 5 boyutlu dindarlık ölçeği ile toplanan veriler, İzmir Katip Çelebi Üniversitesin'de öğrenim gören 461 genç bireyden elde edilmiştir. Verilerin analizinde Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, gençlerin dindarlık boyutlarında sosyo-ekonomik değişkenlere göre anlamlı farklılaşmalar olduğu tespit edilmiştir. Özellikle eğitim düzeyi, gelir durumu ve yerleşim yeri gibi değişkenlerin, dindarlığın bazı boyutlarında belirgin etkiler oluşturduğu görülmüştür. Bu sonuçlar, genç dindarlığının toplumsal koşullara bağlı olarak çeşitlilik gösterdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, conducted from the perspective of the sociology of religion, examines the religious attitudes of young individuals in a multidimensional framework based on socio-economic variables. The main research question is whether significant differences exist in the dimensions of belief, worship, emotion, knowledge, and effect among young people, depending on their socio-economic backgrounds. In the theoretical section, religiosity is discussed within the context of youth sociology, and its multidimensional structure is elaborated upon. The study adopts a quantitative research design, utilizing a questionnaire as the primary data collection tool. Data were gathered using a five-dimensional religiosity scale from 461 students at İzmir Katip Çelebi University. The Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests were used for statistical analysis. The findings indicate that the dimensions of religiosity among young individuals vary significantly according to socio-economic variables. Notably, factors such as education level, income status, and place of residence have a considerable influence on certain aspects of religiosity. These results suggest that youth religiosity is shaped by broader social conditions.