Üniversite öğrencilerinin dindarlık tutumları (AYBÜ örneği)
Religiosity attitudes of university students
  1. Tez No: 786061
  2. Yazar: SEVDE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, üniversite gençliğinin dindarlık durumunun analizini yapmayı amaçlamıştır. Çalışmamızın örneklem grubunu Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi ve İslami İlimler Fakültesinde öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Bu çerçevede 18-25 yaş aralığında 864 öğrenciden oluşan örneklem grubuna anket uygulaması yapılmıştır. Bulgulara göre kız öğrenciler erkek öğrencilere kıyasla daha dindardır. 18-19 yaş aralığındaki gençler kendilerini daha dindar görmektedir. İslami İlimler Fakültesinde eğitim gören gençlerin dindarlık algısının diğer iki fakülteye göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bitirilen lise türleri arasında İmam- Hatip lisesi mezunlarının dindarlık algılarının yüksek olduğu görülmektedir. Aile gelir miktarının az olduğu kesimin dindarlık ölçek puanı diğer kesimlere göre daha yüksek çıktığı görülmektedir. Bununla birlikte üniversiteye başlamadan önce köy- kasabada ikamet eden katılımcıların dindarlık seviyelerinin daha yüksek olduğu görülmektedir. Bulgular literatür eşliğinde tartışılmıştır. Üniversite öğrencileri üzerinde yapılan pek çok araştırma mevcuttur. Ancak gençliğin dinamik ve çok yönlü olması nedeniyle her zaman güncel araştırmalara ihtiyaç olacaktır. Bu açıdan yapılan çalışma AYBÜ örnekleminde üniversite gençliğinin dindarlık durumu ile ilgili en güncel veriyi sağlayacaktır
Özet (Çeviri)
This research aimed to analyze the religiosity of university youth. The sample group of our study consists of students studying at Ankara Yıldırım Beyazıt University Faculty of Engineering and Natural Sciences, Faculty of Humanities and Social Sciences and Faculty of Islamic Sciences. In this context, a questionnaire was applied to a sample group consisting of 864 students between the ages of 18-25. According to the findings, female students are more religious than male students. Young people between the ages of 18-19 consider themselves more religious. It was determined that the perception of religiosity of the young people studying at the Faculty of Islamic Sciences was higher than the other two faculties. Among the types of high schools completed, it is seen that the religiousness perception of Imam-Hatip high school graduates is high. It is seen that the religiosity scale score of the segment with low family income is higher than the other segments. However, it is seen that the level of religiosity of the participants who resided in the village-town before starting university is higher. The findings were discussed in the light of the literature. There are many studies conducted on university students. However, due to the dynamic and multifaceted nature of youth, up-to-date research will always be needed. In this respect, the study will provide the most up-to-date data on the religiosity of university youth in the AYBU sample