Maltepe Üniversitesi Kampüsü için yağmur suyu hasadı sisteminin tasarımı
Design of a rainwater harvesting system for Maltepe University Campus
  1. Tez No: 971692
  2. Yazar: ALPER EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, artan su ihtiyacı ve iklim değişikliğinin etkileri doğrultusunda Maltepe Üniversitesi Kampüsü için sürdürülebilir bir yağmur suyu hasadı sistemi tasarlamayı amaçlamaktadır. Kampüs içerisindeki belirlenen yapıların çatı yüzeyleri dikkate alınarak yağmur suyu toplama potansiyeli belirlenmiş, buna uygun depolama hacmi ve altyapı bileşenleri tasarlanmıştır. Tasarım sürecinde meteorolojik veriler, yüzey alanları, yüzey akış katsayıları ve filtre verimlilik katsayıları kullanılarak teorik yağmur suyu toplama kapasitesi belirlenmiştir. Ayrıca, SWMM yazılımı aracılığıyla gerçekleştirilen hidrolik modelleme ile sistemin performansı değerlendirilmiştir. Analizler, yıllık ortalama 4,304 m³ yağmur suyu toplanabileceğini ve yaklaşık 200,000 ₺ yıllık ekonomik tasarruf sağlanabileceğini göstermektedir. Başlangıçta 250 m³ kapasiteli yer altı depoları ile kurulması planlanan sistemin modüler olarak genişletilebilmesi mümkündür. Ekonomik açıdan sistemin geri dönüş süresi uzun olmakla birlikte, çevresel sürdürülebilirlik ve sosyal fayda açısından değerlendirildiğinde, yatırımın uygulanabilir ve stratejik olduğu sonucuna varılmıştır. Yağmur suyunun yeniden kullanımının, su tasarrufuna önemli katkılar sağlayacağı öngörülmektedir. Bu çalışma ile kampüs ölçeğinde uygulanabilir bir model sunarak hem akademik literatüre hem de yerel yönetim ve eğitim kurumlarının su yönetimi stratejilerine katkı sağlaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to design a sustainable rainwater harvesting system for the Maltepe University Campus in response to increasing water demand and the impacts of climate change. The rainwater collection potential was determined by examining the roof surfaces of selected buildings within the campus, and an appropriate storage capacity and infrastructure components were designed accordingly. During the design process, meteorological data, surface areas, runoff coefficients, and filter efficiency coefficients were used to estimate the theoretical rainwater collection capacity. Additionally, hydraulic modeling was carried out using SWMM software to evaluate the system's performance. Analyses indicate that an average of 4,304 m³ of rainwater can be collected annually, providing an estimated annual economic saving of approximately ₺200,000. The system is initially planned to be implemented with underground tanks of 250 m³ capacity, with the possibility of modular expansion. Although the payback period is relatively long from an economic perspective, the investment is considered feasible and strategic when assessed in terms of environmental sustainability and social benefits. The reuse of rainwater is expected to make a significant contribution to water conservation. By presenting an applicable model at the campus scale, this study aims to contribute both to the academic literature and to the water management strategies of local governments and educational institutions.