İlkokul çocuklarının üstbilişsel becerilerinin ve anne baba tutumlarının incelenmesi
Investigation of metacognitive skills and parental attitudes of primary school children
- Tez No: 971770
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ SALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul çağındaki çocukların üstbilişsel becerileri ile anne baba tutumları arasındaki ilişkiyi tespit etmek ve bunları bazı değişkenlere göre incelemektir. Araştırmaya Yozgat İli'ne bağlı bir ilçe merkezinde bulunan iki ilkokulun 3. ve 4. sınıflarında öğrenim gören 175 öğrenci ve onların anne babaları katılmıştır. Tarama yönteminin kullanıldığı bu araştırmada veri toplamak amacıyla Genel Bilgi Formu, Üstbilişsel Farkındalık Ölçeği (ÜBFÖ-Ç) ve Anne Baba Tutum Ölçeği (ABTO) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi için SPSS 26 programı kullanılmıştır. Araştırmada normal dağılım sergileyen ikili grupların karşılaştırılmasında ilişkisiz örneklem t-testi, ikiden fazlı grupların karşılaştırılmasında tek yönlü ANOVA testi, varyans homojenliği varsayımı sağlanmadığı durumlarda Kruskal-Wallis H testi, korelâsyon analizinde ise Pearson testi uygulanmıştır. Araştırma bulguları, çocukların üstbilişsel becerileri ile anne babalarının gösterdiği istendik (demokratik, destekleyici) tutumlar arasında pozitif, istenmedik (otoriter, ilgisiz) tutumlar arasında ise negatif yönlü anlamlı ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, çocukların sınıf düzeyi, cinsiyeti, doğum sırası, çocık sayısı, okul öncesi eğitim alma durumu ve anne babalarının yaş, eğitim ve çalışma durumu gibi demografik değişkenlerin hem çocukların üstbilişsel becerileri hem de anne baba tutumları ile farklı düzeylerde ilişkili olduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, ailelerin çocuklarının üst düzey düşünme becerilerinin gelişiminde kritik bir rol oynadığını ve anne baba tutumlarının bu süreçte yönlendirici olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda, anne babaların bilinçlendirilmesine yönelik programların planlanması, çocukların üstbilişsel gelişimlerini desteklemede etkili olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between metacognitive skills of primary school children and parental attitudes and to examine these according to some variables. 175 students studying in the 3rd and 4th grades of two primary schools located in a district center of Yozgat Province and their parents participated in the study. In this study in which the screening method was used, General Information Form, Metacognitive Awareness Scale (MCAS-C) and Parental Attitude Scale (PAAS) were used to collect data. SPSS 26 program was used to analyze the data obtained in the study. In the study, unrelated samples t-test was used for comparing paired groups exhibiting normal distribution, one way ANOVA test was used for comparing more than two phase groups, Kruskal-Wallis H test was used in cases where the assumption of homogeneity of variance was not provided, and Pearson test was used for correlation analysis. The research findings revealed that there were positive significant relationships between children's metacognitive skills and desired (democratic, supportive) attitudes shown by their parents, and negative significant relationships between undesirable (authoritarian, indifferent) attitudes. In addition, it was determined that demographic variables such as children's grade level, gender, birth order, number of children, preschool education status, and parents' age, education and employment status were related to both children's metacognitive skills and parental attitudes at different levels. The results obtained show that families play a critical role in the development of their children's higher-order thinking skills and that parental attitudes are guiding in this process. In this context, planning programs to raise parents' awareness will be effective in supporting children's metacognitive development.