Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalarında serum pentraksin-3 düzeylerinin klinik ve prognoz ile ilişkisi
The relationship between serum pentraxin 3 levels and clinical prognosis in patients with Crimean-Congo Hemorrhagic Fever
  1. Tez No: 971792
  2. Yazar: HAKAN GÜZEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İRFAN BARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada erişkin Kırım-Kongo kanamalı ateşi hastalarında serum pentraksin 3 düzeylerinin, hastalığın klinik seyri ve prognozu ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmaya, Mayıs 2024- Mayıs 2025 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD servisinde takip edilen Kırım-Kongo kanamalı ateşi tanılı 30 hasta ve Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji anabilimdalı polikliniğine başvuran, çalışmaya katılmayı kabul eden 18 yaş üzeri sağlıklı gönüllü, Kırım-Kongo kanamalı ateşi olmadığı bilinen 30 kontrol grubu, toplam 60 kişi çalışmaya dahil edildi. Hastalar, Kırım-Kongo kanamalı ateşi şiddet derecelendirme puanı (SGS) skorlaması ve klinik olarak kötü prognoz kriterleri de göz önüne alınarak; hafif, orta ve ağır hasta grupları olmak üzere üç gruba ayrıldı. Kırım-Kongo kanamalı ateşi hasta grubu ve sağlıklı kontrol grubundaki bireylerden alınan ve -80°C'de saklanan serum örneklerinde pentraksin 3 düzeyleri ticari kitler kullanılarak ELİSA yöntemiyle çalışıldı. Bulgular: Hastalardan bakılan serum pentraksin 3 düzeyi, sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu tespit edildi (sırasıyla, 556.3 ± 209,7 ng/ml, 210.3±77.0, p: 0.000). Kontrol ve Kırım-Kongo kanamalı ateşi grubu hastaların ayrımında pentraksin 3 350 cut off değerinin anlamlı [Eğri altı alan 0.833 (0.724-0.943)] etkinliği gözlendi. Kırım-Kongo kanamalı ateşi hastalarında pentraksin 3<350 ve ≥350 olan gruplar arasında SGS skoru (hafif, orta ve ağır) ve kanama durumu anlamlı farklılık göstermemiştir (p>0.05). Sonuç: Çalışmamız, pentraksin 3'ün Kırım-Kongo kanamalı ateşinde tanısal bir biyobelirteç olarak kullanılabileceğini, ancak hastalık şiddeti ve prognozu öngörmede tek başına yeterli olmadığını göstermektedir. Pentraksin 3'ün diğer inflamatuvar belirteçler ve klinik parametreler ile kullanılması, Kırım-Kongo kanamalı ateşi hastalarında tanı ve prognoz açısından daha güvenilir bir değerlendirme sağlayabilir. Gelecekte, daha geniş örneklem grupları ile çok merkezli, prospektif çalışmalar yapılarak pentraksin 3'ün Kırım-Kongo kanamalı ateşi ve diğer enfeksiyon hastalıklarındaki prognostik değeri daha net bir şekilde ortaya konulabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the relationship between serum pentraxin 3 (PTX3) levels and the clinical course and prognosis of the disease in adult patients with Crimean-Congo hemorrhagic fever (CCHF). Materials and Methods: This study included a total of 60 participants, consisting of 30 patients diagnosed with Crimean-Congo hemorrhagic fever (CCHF) who were monitored at the Department of Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Faculty of Medicine, Yüzüncü Yıl University, between May 2024 and May 2025, and 30 healthy volunteers aged over 18 who visited the Infectious Diseases and Clinical Microbiology outpatient clinic and agreed to participate in the study. The patient group was categorized into three groups mild, moderate, and severe based on the CCHF severity grading score (SGS) and clinical criteria for poor prognosis. Serum samples previously collected and stored at -80°C from both the CCHF patient group and the healthy control group were analyzed for PTX-3 levels using the enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method with commercial kits. Findings: The serum pentraxin 3 (PTX-3) level measured in patients was found to be significantly different compared to the healthy control group (556.3 ± 209.7 ng/ml vs. 210.3 ± 77.0 ng/ml, p = 0.000). The diagnostic efficacy of a PTX-3 cut-off value of 350 was significant in distinguishing between the control and CCHF patient groups [area under the curve (AUC): 0.833 (0.724–0.943)]. However, no statistically significant difference was observed between the groups with PTX-3 <350 and ≥350 in terms of SGS scores (mild, moderate, and severe) and bleeding status (p> 0.05). Conclusion: Our study demonstrates that PTX-3 can serve as a diagnostic biomarker for Crimean-Congo hemorrhagic fever (CCHF); however, it is not sufficient on its own to predict disease severity and prognosis. Utilizing PTX-3 alongside other inflammatory markers and clinical parameters may provide a more reliable assessment of diagnosis and prognosis in CCHF patients. In the future, multicenter, prospective studies with larger sample sizes are needed to more clearly establish the prognostic value of PTX-3 in CCHF and other infectious diseases.