Erzurum Yazma Eserler Kütüphanesi Yazma Bağışlar Bölümü 741 numarada kayıtlı Cönk üzerine bir inceleme
A study on the Cönk registered under the number 741 in Manuscript Donations Section in Erzurum Manuscript orks Library
- Tez No: 971824
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (folklor) Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Erzurum Yazma Eserler Kütüphanesi Yazma Bağışlar Bölümü'nde 741 numarada kayıtlı olan cöngün incelenmesine dayanmaktadır. Çalışma, giriş kısmı hariç üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında, öncelikle cönk kavramı tanımlanmış, ardından incelenen cöngün genel yapısına, muhtevasına ve içeriğindeki manzum ile mensur metinlere dair kısa bir çerçeve sunulmuştur. Tezin birinci bölümünde, 741 numaları cöngün muhteva, dil ve şekil özellikleri incelenmiş; ikinci bölümde cönkte yer alan halk edebiyatı unsurları; deyim, atasözü, dini-mistik ögeler ve toplumsal değerler bağlamında tasnif ve tahlil edilmiştir. Ayrıca bu bölümde mensur metinler, türleri ve içeriklerine ayrılmış; üçüncü bölümde ise cöngün çeviri yazı metnine ve tıpkıbasım örneklerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on the examination of the cöngün registered under number 741 in the Manuscript Donations Section of the Erzurum Manuscript Library. The study consists of three main sections, excluding the introduction. In the introduction, the concept of cönk is first defined, followed by a brief overview of the general structure, content, and poetic and prose texts of the cöngün under examination. In the first section of the thesis, the content, language, and form characteristics of the cöngün numbered 741 are examined; in the second section, the elements of folk literature in the cöngün are classified and analyzed in the context of idioms, proverbs, religious-mystical elements, and social values. Additionally, in this section, prose texts are categorized by type and content; in the third section, the translated text of the cöngün and examples of facsimile editions are presented.