Sartre düşüncesinde özgürlüğü anlamak
Understanding freedom in sartre's thought
  1. Tez No: 971825
  2. Yazar: OSMAN AYKAN UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN BECERMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada özgür olmanın, özgürlüğün bilincinde olan ve kendisini seçen kişi olmaktan geçtiğini ifade eden Sartre'ın varoluşçuluk hakkındaki düşüncesi incelenecektir. Varoluş düşüncesiyle özgürlük kavramı arasındaki ilişkinin nasıl temellendirildiği gösterilmeye çalışılacaktır. Çünkü Sartre, insanın özgürlüğe mahkûm olduğunu dile getirirken, onun kendisine özgü olanaklara sahip olduğunu da belirtir. Seçmek. Bu olanakların farkında olmak yani bilincinde olmak ve eylem alanında icraata geçirmek insanda varoluş için önemli bir niteliğe sahip olduğunu ifade eder. Kişi olabilmenin olanaklar çerçevesinde gerçekleştiğini söylerken, kendisi için varlığın bir bilinçle kavranabileceğini belirtir. En sonunda kişiyi eylemlerine sorumlu tutarak varoluşun tüm yükünü ona bırakır. Bu doğrultuda tezin birinci bölümünde Sartre'ın varoluş felsefesindeki yeri gösterilmeye çalışılmıştır. İkinci bölüme gelindiğindeyse, Sartre'ın felsefesindeki varlık anlayışına yer verilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde, Sartre'da bir zorunluluk olarak özgürlük düşüncesinin ne olduğu üzerinde durulmuştur. Sonuç olarak, tüm seçimleriyle eylem alanında kendisi için bir varlık olan insanın, varoluşta bulunması özgür olmasıyla aynı çizgide yol almaktadır. Seçimlerimiz kendimize özgü bilinçli eylemlerimizle tasarladığımız bir yaşamın hem başlangıcı hem de sorumluluğudur. Bu durumda Sartre'da varoluş ile özgürlüğün birbirlerini tamamlayan iki kavram olduğuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines Sartre's existentialist perspective, which asserts that being free entails being aware of one's freedom and choosing oneself. It aims to demonstrate how the relationship between the concept of existence and freedom is grounded. Sartre states that human beings are condemned to be free while also emphasizing that they possess unique possibilities. Choosing—being aware of these possibilities and actualizing them in the sphere of action—is essential to human existence. He argues that the realization of personhood occurs within the framework of possibilities and that existence for itself can only be grasped through consciousness. Ultimately, Sartre places the entire burden of existence on the individual by holding them accountable for their actions. In this regard, the first chapter of the thesis attempts to position Sartre within existentialist philosophy. The second chapter delves into Sartre's understanding of being. The third chapter explores the notion of freedom as a necessity in Sartre's philosophy. In conclusion, human existence, defined by one's choices and actions, aligns directly with freedom. Our choices represent both the beginning and the responsibility of a consciously designed life. Consequently, it is concluded that, in Sartre's philosophy, existence and freedom are two interdependent concepts.