Maksiller ve mandibular molar dişlerde post boşluğu preparasyonunun kök dentin kalınlığına etkisi
The effect of post space preparation on root dentine thickness in maxillary and mandibular molars
- Tez No: 971952
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KELEŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, farklı çaplardaki post boşluğu frezlerinin maksiller ve mandibular molarlarda kalan dentin kalınlığı üzerine etkisini yüksek çözünürlüklü mikro-bilgisayarlı tomografi (mikro-BT) kullanarak değerlendirmekti. Yöntem: Önceden elde edilmiş mikro-BT veri setlerinden seçilen, düz veya hafif eğimli köklere sahip otuz maksiller ve otuz mandibular molar dişler homojen gruplara ayrıldı. Maksiller molarların palatinal kökleri ve mandibular molarların distal kökleri, üç farklı çapta Peeso frez (1.14, 1.25 ve 1.55 mm; her grup için n = 10) ile hazırlandı. Preparasyon öncesi ve sonrası taramalar çakıştırma yapılarak, furkasyon seviyesinden apikale doğru 1 mm aralıklarla farklı yönlerde kalan dentin kalınlığı ölçüldü. Veriler ANOVA ve post-hoc testleri ile analiz edildi (α = 0.05). Bulgular: Maksiller molarlarda, tüm yönlerde ve drill çaplarında dentin kalınlığı genellikle 1 mm'den fazla olarak korunmuş, sadece maksiller molarlarda 1.55 mm drill kullanılan bukkal yönde bir perforasyon saptanmıştır. Bukkal duvarlar, palatinal duvarlara kıyasla sürekli olarak daha kalındı. Mandibular molarlarda, meziyal duvarlar distal duvarlardan anlamlı derecede daha incedir (p <.05). Özellikle 1.14 mm ve 1.25 mm drill gruplarında meziyal yüzlerde postoperatif kalınlık sıklıkla 1 mm ve daha altına düştü. 1.55 mm drill grubunda üç perforasyon meziyal duvarda gözlendi. Distal duvarlar ise genellikle 1 mm'den fazla dentin kalınlığını korudu ve perforasyon görülmedi. Sonuç: Post boşluğu preparasyonunda kullanılan drill çapı, molar köklerde kalan dentin kalınlığını önemli ölçüde etkilemektedir. Maksiller molar dişlerinin palatinal kökleri, daha büyük drillerle bile, minimum perforasyon riskiyle post boşluğu preparasyonu güvenli bir şekilde uyum sağlayabilir. Mandibular molar dişler de distal kökler dentin incelmesi ve perforasyonu açısından yüksek risk altındadır. Konservatif preparasyon veya postsuz restorasyonlar önerilir.
Özet (Çeviri)
Aim to evaluate the effect of different post space drill diameters on remaining dentine thickness in maxillary and mandibular molars using high-resolution micro–computed tomography (micro-CT). Methodology Thirty maxillary and thirty mandibular molars with straight or slightly curved roots were selected from pre-existing micro-CT datasets to form homogeneous groups. Palatal roots of maxillary molars and distal roots of mandibular molars were prepared with Peeso reamers in three diameters (1.14, 1.25, and 1.55 mm; n = 10 per group). Pre- and post-preparation scans were superimposed to measure remaining dentine thickness at 1 mm intervals from the furcal level (FL) to apical in multiple directions. Data were analysed using ANOVA and post-hoc tests (α = 0.05). Results Maxillary molars retained ≥ 1 mm remaining dentine thickness across most surfaces and drill sizes, with only one perforation (buccal aspect, 1.55 mm group). Buccal walls were consistently thicker than palatal. Mandibular molars showed significantly thinner mesial walls than distal walls (p <.05), with frequent postoperative thickness ≤ 1 mm in mesial surfaces, particularly in the 1.14 mm and 1.25 mm groups. Three perforations occurred in mesial surface with the 1.55 mm drill. Distal dentine walls generally maintained ≥ 1 mm remaining thickness with no perforations. Conclusion Drill diameter significantly influences remaining dentine thickness in molar roots. Palatal roots of maxillary molars can safely accommodate post space preparation with minimal perforation risk, even with larger drills. In mandibular molars, distal roots are at high risk of dentine thinning and perforation; conservative preparation or post-free restorations are recommended.