The history of the Byzantine Duchies of Southern Italy: Naples and Amalfi from Late Antiquity to the Early Middle Ages
Güney İtalya Bizans Dukalıkları'nın tarihi: Geç Antikçağ ve Erken Ortaçağ'da Napoli ve Amalfi
- Tez No: 971953
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LUCA ZAVAGNO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Arkeoloji, History, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezi, Bizans İtalyası'nın Tiren kıyılarında yer alan iki Bizans dukalığının, Napoli ve Amalfi, tarihsel gelişimleri üzerine odaklanmaktadır. Çalışma, kronolojik olarak Geç Antik Çağ'dan Erken Orta Çağ'a geçiş sürecini kapsamakta, 6. yüzyılda Belisarius komutasındaki Bizans kuvvetlerinin İtalya yarımadasına çıkışıyla başlayarak, 965 yılında İtalya Katepanlığı'nın kurulmasına kadar olan dönemi incelemektedir. Coğrafi olarak araştırma, Napoli ve Amalfi dukalıklarının merkez ve çevrelerine, söz konusu dukalıklar kuzeyde bir diğer Bizans dukalığı olarak Gaeta Dukalığı'na, güneyde ise bir Lombard bölgesi olaran Salerno Prensliği'ne kadar uzanmaktadır, odaklanmaktadır. Bu tezin amacı birbiriyle ilişkili dukalıkların tarihsel ve kentsel değişim ve dönüşümlerinin analiziyle beraber işbu dukalıkların siyasi, sosyal, ekonomik ve dini yapılanmasını Bizans koine'si olarak adlandırılan geniş kıyılar ve adalar sistemi içinde incelemektir.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores the historical trajectories of two Byzantine duchies, Naples and Amalfi, situated along the Tyrrhenian coastline of Byzantine Italy. Chronologically, it focuses on the transitional period between Late Antiquity and the early Middle Ages, from the arrival of the Byzantine forces under the command of Belisarius on the Italian peninsula (6th century) to the establishment of the Catepanate of Italy in 965, which marked a new phase of Byzantine hegemony in the region. Geographically, the study concentrates on the urban centres of Naples and Amalfi and their respective hinterlands, extending northwards to Gaeta, another prominent Byzantine duchy, and southwards to the borders of the Principality of Salerno. By analysing these interconnected territories, this dissertation aims to shed light on the political, social, and economic, as well as religious dynamics and features that defined the Byzantine presence in southern Italy during the transformative period in relation to a wider coastal and insular system, the Byzantine koine.