Türkiye ve Ukrayna ortaöğretim görsel sanatlar eğitim programlarının karşılaştırmalı değerlendirilmesi
A comparative evaluation of secondary school visual arts education programs in Turkey and Ukraine
  1. Tez No: 971951
  2. Yazar: ARZU ANVAROVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERTUĞRUL KÜPELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türkiye ve Ukrayna'daki ortaöğretim görsel sanatlar eğitim programlarını karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, her iki ülkenin sanat eğitimi programlarının genel amaçları, içerikleri, öğretim yöntemleri ve ölçme-değerlendirme süreçleri karşılaştırılarak, benzerlikleri ve farklılıkları ortaya konulmuştur. Araştırmada karşılaştırmalı eğitim yöntemi kullanılmış olup, Türkiye ve Ukrayna eğitim sistemleri Bereday'ın karşılaştırmalı eğitim modeli çerçevesinde analiz edilmiştir. Betimsel analiz yöntemiyle yapılan incelemelerde, her iki ülkenin eğitim programları kapsam, yapı ve uygulama açısından değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, Türkiye'de görsel sanatlar eğitiminin daha çok uygulamalı ve beceri odaklı, Ukrayna'da ise teorik ve sanat tarihi temelli bir yapıya sahip olduğunu göstermektedir. Türkiye'de eğitim programlarının sanatsal üretime ve kültürel mirasa vurgu yaptığı, Ukrayna'nın ise Avrupa merkezli reformlarla çağdaş sanat anlayışını benimsediği belirlenmiştir. Ayrıca, öğretim süreçleri ve değerlendirme yöntemleri açısından da farklı yaklaşımlar öne çıkmaktadır. Bu araştırma, görsel sanatlar eğitiminin kültürel kimlik, estetik gelişim ve sanatsal okuryazarlık üzerindeki etkisini vurgulamakta ve her iki ülkenin eğitim politikalarına yönelik karşılaştırmalı bir perspektif sunmaktadır. Sonuçlar, sanat eğitiminin geliştirilmesine yönelik öneriler sunarak, eğitim sistemleri için yol gösterici olabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to conduct a comparative analysis of secondary school visual arts education programs in Turkey and Ukraine. The research focuses on comparing the general objectives, content structures, teaching methods, and assessment processes of the visual arts education programs in both countries, highlighting their similarities and differences. The study employs a comparative education method and analyzes the education systems of Turkey and Ukraine within the framework of Bereday's comparative education model. Through descriptive analysis, the educational programs of both countries have been evaluated in terms of scope, structure, and implementation. The findings reveal that visual arts education in Turkey is predominantly practice-oriented and skill-based, while in Ukraine, it has a more theoretical and art history-focused structure. The Turkish curriculum emphasizes artistic production and cultural heritage, whereas Ukraine's program, shaped by European-centered reforms, adopts a contemporary art approach. Furthermore, the study identifies significant differences in teaching processes and assessment methods between the two countries. This research emphasizes the impact of visual arts education on cultural identity, aesthetic development, and artistic literacy. It offers a comparative perspective on the education policies of both countries and presents recommendations aimed at enhancing visual arts education practices.