High interest rates and corporate risk management: A comparative analysis of bank failures and resilience in the USA
Yüksek faiz oranları ve kurumsal risk yönetimi: ABD'de banka iflasları ve dayanıklılığının karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 972005
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAT BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, COVID-19 sonrası ekonomik dalgalanma bağlamında seçilmiş ABD bankalarında Kurumsal Risk Yönetimi (KRY) uygulamalarının akademik bir analizini sunmaktadır. Nicel, çoklu vaka yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen araştırma; finansal oran analizi, korelasyon testi ve Çoklu Doğrusal Regresyon (MLR) yöntemiyle KRY stratejilerini değerlendirmekte ve karşılaştırmaktadır. MLR modeli, banka kârlılığını (Aktif Karlılığı – ROA) anlamlı şekilde etkileyen finansal göstergeleri belirlemekte; net krediler, net faiz marjı ve özkaynak/aktif oranı gibi önemli öngörücü değişkenleri ortaya koymaktadır. Bulgular, Comerica, Huntington National Bank ve First Citizens gibi daha dayanıklı bankaların, yeterli sermayelendirme, etkin kredi yönetimi ve proaktif risk karşılıklandırması gibi sağlam KRY uygulamaları sergilediklerini göstermektedir. Buna karşılık, Silicon Valley Bank, First Republic Bank ve Signature Bank gibi başarısız bankaların, yetersiz likidite tamponları, zayıf varlık tahsisi ve yetersiz risk denetimi nedeniyle başarısız oldukları görülmektedir. Bu bulgular, gelecekteki KRY çerçevelerinin güçlendirilmesi ve ekonomik belirsizlik dönemlerinde bankacılık kurumlarının istikrarının artırılması açısından değerli öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper conducts a scholarly analysis of Corporate Risk Management (CRM) practices across selected U.S. banks in the context of post-COVID-19 economic volatility. Using a quantitative multiple-case methodology, the research applies financial ratio analysis, correlation testing, and Multiple Linear Regression (MLR) to assess and compare CRM strategies. The MLR model identifies which financial indicators significantly influence bank profitability (ROA), revealing key predictors such as net loans, net interest margin, and equity capital to assets. The findings indicate that banks exhibiting higher resilience—such as Comerica, Huntington National Bank, and First Citizens—demonstrated more robust CRM practices, including adequate capitalization, effective lending management, and proactive risk provisioning. In contrast, failed institutions like Silicon Valley Bank, First Republic Bank, and Signature Bank suffered from insufficient liquidity buffers, poor asset allocation, and weak risk oversight. These insights offer valuable implications for strengthening future CRM frameworks and enhancing the stability of banking institutions under economic stress.