Experimentally validated computational heat transfer model of electro-hydrostatic actuator
Elektro-hidrostatik eyleyicilerin deneysel olarak doğrulanmiş sayisal isi transferi modeli
  1. Tez No: 972021
  2. Yazar: FURKAN ENES YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER TARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Elektro-Hidrostatik eyleyiciler (EHA'lar), kompakt yapıları (hafiflik), yüksek güç yoğunluğu ve güvenilirlikleri nedeniyle endüstriyel ve havacılık uygulamalarında giderek daha fazla kullanılmaktadır. Ancak, özellikle yüksek yük koşulları altında, ısıl yönetim önemli bir mühendislik zorluğu olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışma, EHA'ların yüksek seviyede yük (22.5 kN) ve uzun süreli (20 dakika) çalışma koşullarındaki ısıl davranışını incelemeye odaklanmaktadır. Deneysel testler sonucunda en kritik senaryo olarak belirlenen bu durum için, ANSYS Fluent yazılımında kullanıcı tanımlı fonksiyonlara kullanılarak bir matematiksel model oluşturulmuştur. Modelde, elektrik motoru ve pompa kayıpları birincil ısı kaynakları olarak ele alınmış, testler sırasında yağın durgun veya durgun olduğu varsayılabilecek hızlarda hareket ettiği hesaplanarak valf ve sürtünme kayıpları ihmal edilmiştir. Model, deneysel veriler ile doğrulanmış olup, belirlenen kritik noktalarındaki sıcaklıkları kabul edilebilir hata oranlarıyla tahmin ederek farklı sınır koşulları altında doğruluğunu kanıtlamıştır. Simülasyon sonuçları, yükleme ve çevresel koşullar gibi test parametrelerinin yerel sıcaklıklar üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu ve bu etkinin özellikle sıcaklığa duyarlı bileşenler (sızdırmazlık elemanları, pompalar, valfler ve elektrik motorları) için kritik seviyelere ulaştığını ortaya koymuştur. Öne çıkan bir diğer bulgu ise, modelin, fiziksel anlamı olmayan düzeltme parametrelerine duyulan ihtiyacı ortadan kaldırarak yığılı parametre modellerine kıyasla daha güvenilir tahminler sunmasıdır. Bu araştırma, EHA'larda sıcaklık dağılımını öngörmek ve bileşen bütünlüğünü sağlamak için doğrulanmış bir yaklaşım sunarak ısıl yönetim stratejilerinin gelişimine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Electro-Hydrostatic actuators (EHAs) are increasingly utilized in demanding industrial and aerospace applications due to their compactness (lightweight), high power density, and reliability. However, thermal management remains a critical challenge, particularly under high loading conditions. This study focuses on investigating the thermal behavior of EHAs during high-load (22.5 kN), long-duration (20 minutes) operations—a scenario identified as the most critical through experimental testing. A mathematical model is constructed using the User-Defined Functions (UDF) in ANSYS Fluent, incorporating electrical motor and pump losses as primary heat sources. Valve and friction losses are excluded based on stationary oil assumptions during the tests. The model is validated using experimental data, and its robustness is demonstrated under different boundary conditions by predicting the temperatures of predefined critical nodes with an acceptable accuracy. The simulation results underscore the significant influence of test conditions (loading and environmental conditions) on local temperatures, particularly in temperature-sensitive components such as sealing parts, pumps, valves, and electric motors. Notably, the model eliminates the reliance on correction parameters, which are required in lumped parameter models but lack physical meaning, thereby reducing the need for extensive experimental testing. This research provides a validated approach to predict temperature distributions in EHAs, ensuring component integrity and advancing thermal management strategies.