Bazı fenolik asit ve flavonoidlerin biyoerişilebilirliğinin belirlenmesi
Determination of the bioaccessibility of certain phenolic acids and flavonoids
- Tez No: 972020
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bazı Fenolik Asitlerin ve Flavonoidlerin Biyoerişilebilirliğinin Belirlenmesi Son yıllarda fenolik bileşiklere yönelik araştırmalardan elde edilen bulgular dikkat çekici nitelikte olup, bu alandaki çalışma sayısı giderek artmaktadır. Fenolik bileşiklerin biyoerişilebilirliği üzerine yapılan çalışmalar, gıda matriksleri ile gastrointestinal ortamın karmaşık ve etkileşimli doğası nedeniyle net sonuçlar sunmakta yetersiz kalmaktadır. Bu belirsizlik, fenolik bileşiklerin fonksiyonel gıdalarda ya da nutrasötik formülasyonlarda tek başına kullanımına ilişkin etkilerin daha kapsamlı araştırılmasını gerekli kılmaktadır. Bu tez çalışmasında, gıda matrikslerinde yaygın olarak bulunan fenolik asitler (galik asit, protokatekuik asit, vanilik asit, p-hidroksibenzoik asit, trans-sinnamik asit ve kafeik asit) ile flavonoidler (kuersetin ve mirisetin) ele alınmış; bu bileşiklerin in vitro sindirim süreci öncesi ve sonrasındaki antioksidan aktiviteleri ile biyoerişilebilirlik düzeyleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. In vitro sindirim simülasyonu ile gastrik ve intestinal faz koşulları laboratuvar ortamında modellenmiş, sindirim sonrası elde edilen süpernatantların antioksidan aktivitesi 2,2-difenil-1-pikrilhidrazil (DPPH) ve demir indirgeme antioksidan gücü (FRAP) yöntemleri ile analiz edilmiştir. Kuersetin, mirisetin ve kafeik asitte sindirim sonrası antioksidan kapasite artışı gözlemlenirken; vanilik asit, p-hidroksibenzoik asit ve t- sinnamik asitte belirgin azalma meydana gelmiştir. Standart fenolik bileşiklerin in vitro sindirimi sonrası elde edilen sindirim fraksiyonlarında ters faz yüksek performanslı sıvı kromatografisi fotodiyot dizisi dedektörü (RP-HPLC-PDA) ile fenolik madde kompozisyonundaki değişimler tespit edilmiştir. Özellikle kafeik asit ciddi oranda degredasyona uğrayarak %3.73 oranla en düşük, t-sinnamik asit ise %98.56 oranla en yüksek sonucu verdiği saptanmıştır. Öte yandan kuarsetin ve gallik asit sırasıyla %20.12 ve %13.98 biyorişilebilirlik oranları ile biyoyararlanım potansiyeli düşük kalmıştır Elde edilen bulgular, fenolik bileşiklerin biyolojik etkilerini değerlendirirken sadece toplam içeriklerinin değil, biyoerişilebilirliklerinin ve sindirime karşı stabilitelerinin de dikkate alınması gerektiğini göstermektedir. Bu yönüyle çalışma, fenolik bileşiklerin fonksiyonel gıdalarda ve nutrasötik formülasyonlarda kullanımı açısından değerli bir bilimsel altyapı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Determination of the Bioaccessibility of Certain Phenolic Acids and Flavonoids In recent years, findings from studies on phenolic compounds have been particularly noteworthy, and the number of studies in this field has been steadily increasing. However, research on the bioaccessibility of phenolic compounds remains limited in providing definitive results due to the complex and interactive nature of food matrices and the gastrointestinal environment. This uncertainty necessitates a more comprehensive investigation into the effects of using phenolic compounds alone in functional foods or nutraceutical formulations. In this thesis, commonly found phenolic acids in food matrices (gallic acid, protocatechuic acid, vanillic acid, p-hydroxybenzoic acid, trans-cinnamic acid, and caffeic acid) and flavonoids (quercetin and myricetin) were examined. The antioxidant activities and bioaccessibility levels of these compounds before and after the in vitro digestion process were comparatively evaluated. In vitro digestion simulation was used to model gastric and intestinal phase conditions in a laboratory setting, and the antioxidant activity of the post-digestion supernatants was analyzed using the 2,2-diphenyl-1- picrylhydrazyl (DPPH) and ferric reducing antioxidant power (FRAP) methods. An increase in antioxidant capacity was observed after digestion for quercetin, myricetin, and caffeic acid, while a significant decrease was noted for vanillic acid, p-hydroxybenzoic acid, and trans-cinnamic acid. Changes in the phenolic composition of the digestion fractions obtained after the in vitro digestion of standard phenolic compounds were identified using reversed- phase high-performance liquid chromatography with photodiode array detection (RP-HPLC- PDA). Notably, caffeic acid underwent significant degradation, resulting in the lowest recovery rate (3.73%), whereas trans-cinnamic acid showed the highest recovery (98.56%). On the other hand, quercetin and gallic acid exhibited low bioaccessibility rates of 20.12% and 13.98%, respectively, indicating limited bioavailability potential. The findings suggest that in evaluating the biological effects of phenolic compounds, not only their total content but also their bioaccessibility and stability against digestion should be considered. In this respect, the study provides a valuable scientific foundation for the use of phenolic compounds in functional foods and nutraceutical formulations.