Yapım firmaları için kurumsal sürdürülebilirliğin değerlendirilmesine yönelik bir çerçeve model önerisi
A framework model proposal for the evaluating corporate sustainability in construction firms
- Tez No: 972035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇE ERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
Özet
Sürdürülebilirlik, toplumun tüm katmanlarında ele alınması gereken karmaşık ve çok boyutlu bir konudur. Özellikle kurumlar üzerinde artan küresel sürdürülebilirlik baskıları, bu kavramın kurumsal düzeyde değerlendirilmesini zorunlu hale getirmiştir. Küresel ve ulusal düzeyde“Sürdürülebilir Kalkınma”olarak ele alınan bu kavram, işletme düzeyinde ise“Kurumsal Sürdürülebilirlik”olarak tanımlanmaktadır. Sürdürülebilirliğin çevresel, sosyal ve ekonomik etkileri açısından doğrudan ilişkili olduğu sektörlerden biri olan inşaat sektörü, bu bağlamda özel bir sorumluluğa sahiptir. Bu stratejik yaklaşım, firmaların kurumsal sürdürülebilirlik performanslarını değerlendirmesini ve iyileştirmesini gerektirmektedir. Ancak, inşaat sektöründe yapım firmalarına özgü kapsamlı ve sistematik bir değerlendirme modeli geliştirilmemiştir. Yapım firmalarının kurumsal sürdürülebilirliğinin gerçekçi bir biçimde değerlendirilmesi; bu performansı etkileyen konuların belirlenmesini ve bu konuların stratejik bir bakış açısıyla önceliklendirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu doğrultuda, bu tezin temel amacı; sürdürülebilirlik konularına bütüncül ve çok boyutlu bir yaklaşım getirerek, yapım firmalarının stratejik karar alma süreçlerine rehberlik edebilecek, yapım firmaları için öncelikli konulardan oluşan bir kurumsal sürdürülebilirlik değerlendirme çerçevesi geliştirmektir. Bu çalışma, kurumsal sürdürülebilirlik bağlamında yapım sektörüne özgü öncelikli konuların belirlenmesi, analiz edilmesi ve modellenmesi süreçlerini kapsamaktadır. Tez kapsamında yapım firmalarının kurumsal sürdürülebilirlik performansını etkileyen konular arasındaki ilişkileri temel alan bir yapısal eşitlik modeli geliştirilmiştir. Sürdürülebilirliğin çevresel, sosyal ve ekonomik boyutlarına ek olarak yönetim boyutu da ele alınmıştır. Sürdürülebilirlik göstergeleri tematik gruplar halinde sınıflandırılmış, yapım firmaları özelinde öncelikli kurumsal sürdürülebilirlik konularının belirlenmesi için Pareto ve Delphi analizleri uygulanmıştır. Ardından PLS-SEM analiz yöntemi kullanılarak kurumsal sürdürülebilirlik konuları ve boyutları arasında yapısal ilişkiler analiz edilmiştir. Bulgular, kurumsal sürdürülebilirlik konuları ile ilgili boyutlar arasında biçimlendirici bir yapının var olduğunu ve boyutlar arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunduğunu ortaya koymuştur. İnşaat sektöründe yapım firmalarına yönelik sürdürülebilirliğin yönetim boyutunu da kapsayan bütüncül bir yaklaşımla kurumsal sürdürülebilirlik konularının belirlenmesi çalışmanın özgün yönlerinden birini oluşturmaktadır. Böylece, bu tez sürdürülebilirlik performansını en etkili şekilde artırabilecek müdahale noktalarını ortaya koyarak, yapım firmalarının kurumsal sürdürülebilirliğine katkı sağlayacak önemli bir adım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sustainability is a complex, multidimensional issue that must be addressed by all levels of society. Increasing global sustainability pressures on institutions have made it necessary to evaluate this concept at the corporate level. While this concept is referred to as 'sustainable development' at the global and national levels, it is defined as 'corporate sustainability' (CS) at the business level. The construction sector, with its direct impact on environmental, social and economic sustainability, has a special responsibility in this context. This strategic approach requires companies to evaluate and improve their CS performance. However, a comprehensive and systematic evaluation framework specific to construction companies has yet to be developed. A realistic evaluation of the corporate sustainability of construction companies requires the identification of issues that affect this performance and the prioritization of these issues from a strategic perspective. In this regard, the main objective of this thesis is to develop a prioritization model that can guide the strategic decision-making processes of construction companies by bringing a holistic and multidimensional approach to sustainability issues. This study encompasses the processes of identifying, analyzing and modelling priority issues specific to the construction sector in the context of corporate sustainability. A prioritization model based on the relationships between issues influencing the corporate sustainability performance of construction companies has been developed. In addition to the environmental, social and economic dimensions of sustainability, the management dimension was also considered. Sustainability indicators were classified into thematic groups to create a comprehensive set of indicators. Subsequently, Pareto and Delphi analyses were applied to determine the priority corporate sustainability themes specific to construction companies, and in the final stage, PLS-SEM analysis was used to examine the structural relationships between corporate sustainability themes and these four dimensions. The findings revealed a formative construct linking the dimensions related to corporate sustainability themes, as evidenced by significant positive relationships between these dimensions. One of the original aspects of the study is the identification of corporate sustainability issues for construction companies in the construction sector. Thus, this thesis presents an important step towards contributing to the corporate sustainability of construction companies by identifying the most effective intervention points for improving sustainability performance.