Exploring black-box parameter calibration techniques on generic system dynamics models, using synthetic data
Kara-kutu kalibrasyon yöntemlerinin sentetik verilerle sistem dinamiği model kalıpları üzerinde incelenmesi
  1. Tez No: 972045
  2. Yazar: TUĞBA UYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. MUSTAFA GÖKÇE BAYDOĞAN, PROF. YAMAN BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, farklı gürültü koşulları ve sınırlamalar altında sistem dinamiği modellerinde parametre kalibrasyonu için kara-kutu optimizasyon algoritmalarının uygulanmasını incelemektedir. SEIR epidemiyolojik modeli ve Stok Yönetimi modeli örnek olarak seçilmiş ve Grid Search, Random Search, Tree-structured Parzen Estimator (TPE), Covariance Matrix Adaptation Evolution Strategy (CMA-ES) ve Gaussian Process (GP) Sampler yöntemlerinin performansları değerlendirilmiştir. Gerçek dünya belirsizliklerini simüle etmek amacıyla saf ve otokorelasyonlu gürültü içeren sentetik veri setleri üretilmiştir. Sonuçlar, Covariance Matrix Adaptation Evolution Strategy (CMA-ES)'in çoğu senaryoda doğruluk ve sağlamlık açısından diğer algoritmalardan üstün olduğunu göstermektedir. Tree-structured Parzen Estimator (TPE) rekabetçi sonuçlar elde ederken, Grid Search ve Random Search algoritmaları kalibrasyon doğruluğu konusunda zayıf performans sergilemiş ve değişen gürültü koşullarına uyum sağlamakta yetersiz kalmıştır. Gaussian Process (GP) Sampler, bağımlı parametreleri kalibre ederken istikrarlı sonuçlar sağlamış, ancak yüksek hesaplama maliyeti nedeniyle diğer yöntemlere göre daha az verimli olmuştur. Ayrıca, Stok Yönetimi modelindeki zorlu koşul testleri, kara-kutu algoritmalarında arama alanı keşif yeteneğinin önemini vurgulamıştır. Özellikle, keşif yeteneği güçlü algoritmaların, göz ardı edilebilecek salınımlı davranışları dahi tespit edebilme potansiyeline sahip olduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışma, geleneksel hata-tabanlı ölçütlerin dinamik davranış analiziyle birleştirilmesinin kalibrasyon süreçlerini iyileştirme potansiyeline dikkat çekmektedir. Gelecek çalışmalarda, hibrit optimizasyon yaklaşımlarının incelenmesi, daha karmaşık modellerin değerlendirilmesi ve gerçek dünya verilerinin dahil edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the application of black-box optimization algorithms for parameter calibration in system dynamics models under various noise conditions and limitations. Two representative models, the SEIR epidemiological model and the stock management model, were selected to evaluate the performance of five optimization methods: Grid Search, Random Search, Tree-structured Parzen Estimator (TPE), Covariance Matrix Adaptation Evolution Strategy (CMA-ES), and Gaussian Process (GP) Sampler. Synthetic datasets incorporating pure and autocorrelated noise were generated to simulate real-world observational uncertainties. The findings indicate that Covariance Matrix Adaptation Evolution Strategy (CMA-ES) outperforms other algorithms in terms of accuracy and robustness in most scenarios. Tree-structured Parzen Estimator (TPE) achieved competitive results, whereas Grid Search and Random Search showed limited accuracy and poor adaptability under changing noise conditions. While Gaussian Process (GP) Sampler produced consistent results when calibrating interdependent parameters, its high computational costs made it less efficient compared to other algorithms. Additionally, the extreme condition tests conducted with the stock management model underscored the importance of search space exploration. Algorithms with strong exploration capabilities were able to identify oscillatory behaviors that would otherwise have been overlooked. This study emphasizes the potential benefits of integrating traditional error-based metrics with dynamic behavior analysis to improve calibration processes. Future research should focus on examining hybrid optimization approaches, evaluating more complex models, and incorporating real-world data.