Metadata-guided generation of domain-specific peer reviews with LLMS
Alana özgü hakem yorumlarının büyük dil modelleri ile üstveri rehberliğinde üretilmesi
  1. Tez No: 972054
  2. Yazar: EZGİ ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA TAŞKAYA TEMİZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Dilbilim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
Özet
Büyük Dil Modelleri (LLM'ler) akademik değerlendirmeyi desteklemek için giderek daha fazla kullanılmaktadır, ancak genellikle titiz bir hakemlik süreci için gerekli olan alan-özel ölçütleri yakalamakta zorlanırlar. Mevcut hakem yönergeleri ve araştırma kontrol listeleri, çoğaltılabilirlik, etik değerlendirmeler, sınırlamaların belirtilmesi ve toplumsal etki gibi genel konulara değinse de, genellikle bir makalenin metodolojisine, veri kümesine veya değerlen- dirme stratejisine göre değişen disipline özgü ölçütleri göz ardı ederler. Bu tez, OpenReview sistemindeki önceki değerlendirmelerden alan-özel inceleme sorularını otomatik olarak çıka- ran ve bunları metodoloji, veri kümesi ve değerlendirme metrikleri gibi makale içeriğinden türetilmiş yapılandırılmış üstveriler aracılığıyla yeni başvurularla hizalayan bir çerçeve sunar. Sonuçlar, önerilen çerçevenin üretilen incelemelerin özgüllüğünü ve bağlamsal uygunluğunu artırdığını göstermektedir. Temel modellerle karşılaştırıldığında, genel performans ölçütleri benzer olsa da incelemelerin içeriği ve odağı üzerinde daha hassas kontrol sağlar; çünkü ince- lemeleri açık bir şekilde üstveri ve geçmiş değerlendirme örüntüleriyle temellendirir. Sistem, izlenebilirliği artırır, uydurulmuş içerikleri azaltır ve otomatikleştirilmiş hakemli değerlendir- menin yorumlanabilirliğini artırır.
Özet (Çeviri)
Large Language Models (LLMs) are increasingly used to support academic evaluation, yet they often struggle to capture the domain-specific criteria essential for rigorous peer review. While existing reviewer guidelines and research checklists address general concerns such as reproducibility, ethical considerations, acknowledgment of limitations, and societal impact, they often neglect discipline-specific criteria that vary with a paper's methodology, or evalua- tion strategy. This thesis introduces a framework that automatically extracts domain-specific review questions from past evaluations in the OpenReview system and aligns them with new submissions using structured metadata derived from paper content, including methodology, datasets, and evaluation metrics. The results show that the proposed framework improves the specificity and contextual relevance of generated reviews. Compared to baseline models, it allows more precise control over the content and focus of generated reviews by explicitly grounding them in metadata and past evaluation patterns, even when overall performance met- rics are similar. The system improves traceability, reduces hallucinated content, and increases the interpretability of automated peer review.