The effect of socioeconomic and environmental factors on the preferences towards public and active transport following the ımplementation of pedestrianization through consensus making: the case of Caferağa/Kadıköy
Konsensüs yoluyla uygulanan yayalaştırma sonrasında sosyoekonomik ve çevresel faktörlerin toplu taşıma ve aktif ulaşım tercihleri üzerindeki etkisi: Caferağa/Kadıköy örneği
- Tez No: 972058
- Danışmanlar: PROF. DR. ILGIN YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, konsensüs yoluyla uygulanan yayalaştırma girişimlerinin ardından sosyoekonomik ve çevresel faktörlerin bireylerin toplu taşıma ve aktif ulaşım tercihlerine nasıl etki ettiğini incelemektedir. İstanbul'un Kadıköy ilçesine bağlı Caferağa Mahallesi'ne odaklanan araştırmada, kaldırım genişletme, şerit daraltma, yeşil alanların artırılması, yeni yaya geçitleri oluşturulması ve araç park alanlarının azaltılması gibi yaya odaklı iyileştirmelere yönelik tutumlar, insan merkezli tasarım yaklaşımı çerçevesinde değerlendirilmiştir. Veriler, 401 katılımcıyla yüz yüze anket yöntemiyle toplanmış ve çoklu doğrusal regresyon, adım adım regresyon ordinal regresyon ve hiyerarşik regresyon analizleriyle incelenmiştir. Bulgular, şerit daraltma ve yeni yaya geçitleri oluşturma uygulamalarına yönelik olumlu algıların, toplu taşıma ve aktif ulaşım modlarına yönelmeyi artırmada en güçlü belirleyiciler olduğunu ortaya koymuştur. Yaş değişkeni anlamlı bir demografik etken olarak öne çıkmış; daha ileri yaştaki bireylerin sürdürülebilir ulaşım seçeneklerine daha açık olduğu, buna karşılık özel araç kullanım sıklığı yüksek olan katılımcıların daha olumsuz tutum sergilediği gözlenmiştir. Ayrıca, yeşil alanların artırılmasına dair olumlu değerlendirmelerin toplu taşıma kullanım niyetini güçlendirdiği, park alanlarının azaltılmasını destekleyen görüşlerin ise aktif ulaşım tercihleriyle güçlü şekilde ilişkili olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar, hedef odaklı ve katılımcı kentsel tasarım müdahalelerinin ulaşım davranışlarını şekillendirmede kritik bir rol oynadığını göstermektedir. Çalışma, güvenliğe yönelik düzenlemelerin ve kapsayıcı toplumsal katılımın bütünleşik bir biçimde ele alınmasının, daha sürdürülebilir ve adil ulaşım tercihlerinin gelişmesine katkı sağlayacağını ortaya koymaktadır. Elde edilen bulguların, yoğun nüfuslu kentsel alanlarda sosyal eşitsizliklerin azaltılması, çevresel kalitenin artırılması ve halk sağlığının güçlendirilmesi amacıyla kanıta dayalı politika ve strateji geliştirmek isteyen karar vericilere ve şehir plancılarına yol göstermesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how socioeconomic and environmental factors influence individuals' preferences toward public transport and active transportation following pedestrianization initiatives implemented through consensus building. Focusing on the Caferağa neighborhood in Kadıköy, Istanbul, the research integrates human-centered design principles to evaluate attitudes toward pedestrian-oriented improvements such as lane narrowing, expanded sidewalks, increased green areas, additional pedestrian crossings, and reduced parking spaces. Data were collected via face-to-face surveys with 401 participants and analyzed using multiple linear regression, stepwise regression, hierarchical regression and ordinal regression models. The findings indicate that positive perceptions of lane narrowing and additional pedestrian crossings were the most consistent predictors of increased willingness to adopt public transport and active mobility modes. Age emerged as a significant demographic factor, with older individuals demonstrating greater openness to sustainable transport options, while frequent car users expressed less favorable attitudes. Moreover, evaluations of increasing green spaces were particularly associated with intentions to use public transportation, whereas support for reducing parking was strongly linked to active transportation preferences. These results highlight the critical role of targeted, participatory urban design interventions in shaping mobility behaviors. The study concludes that integrating safety-focused measures and inclusive community engagement can foster more sustainable and equitable transport choices. The insights are expected to inform policymakers and urban planners aiming to develop evidence-based strategies that address social inequalities, improve environmental quality, and enhance public health in densely populated urban settings.