Homogeneous and some inhomogeneous cosmographic implications of pantheon+ supernova data; and more considerations of inhomogeneity effects in cosmology
Pantheon+ süpernova verilerinin homojen ve bazı inhomojen kozmografik çıkarımları;ve kozmolojide inhomojenlik etkilerine dairdiğer değerlendirmeler
  1. Tez No: 972077
  2. Yazar: MEHMET AKİF FEYİZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SEMİZ, DR. ALİ KAZIM ÇAMLIBEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, önceki çalışmamızda geliştirdiğimiz model-bağımsız analiz yöntemini (şimdi“dağıtık–parlaklık mesafesi fonksiyon ataması”, kısaca spread-LDF) yeniden ele alıyor, yorumluyor ve geliştiriyoruz. Bu yöntemi, güncellenmiş Tip Ia süpernova kataloğu Pantheon+ ve yakın zamanda derlenmiş GRB verilerine uyguluyoruz. Yalnızca FLRW varsayımıyla, evrenin genişleme tarihini iyi bir yaklaşıklıkla yeniden inşa edebiliyor ve hızlanmanın güvenilir bir özellik olduğunu yeniden teyit ediyoruz. Genel Görelilik de varsayıldığında, herhangi bir madde/enerji modeli öne sürmeden, değişken olabilecek bir karanlık enerjiye (“GDE”) ihtiyaç olduğunu gösteriyoruz. GDE'nin z > 1 için pozitif basınca sahip olduğuna yönelik emareler buluyoruz. Spread-LDF yöntemini, radyal olarak homojen olmayan belirli bir uzayzaman sınıfına da uygulayarak, gözlemlerin aslında yavaşlayan bir genişlemeyle de uyumlu olabileceğini gösteriyoruz. Ayrıca yöntemi, kozmik inhomojenlikleri inceleyen Buchert ortalama formalizmine ve bundan elde edilen etkin FLRW ¸cerçevesine uyarlayarak, gözlemlerin nasıl ortalama nicelikler cinsinden analiz edilebileceğini ve karşılık gelen geri-tepki (backreaction) teriminin nasıl kestirilebileceğini ortaya koyuyoruz. LDF yönteminden yola çıkarak FLRW uzayzamanı yeniden koordinatlandırılıp, anlamlı metrik fonksiyonu doğrudan gözlemlenebilir yapılabilmektedir. Son olarak, homojen olmayan, dinamik fakat 'durağan hal'de olan ilginç bir uzayzaman örneğini sunuyoruz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we revisit/reinterpret/extend the model-independent analysis method (which we now call spread - luminosity distance fitting, spread-LDF) from our previous work. We apply it to the updated supernova type Ia catalogue, Pantheon+ and recent GRB compilations. The procedure allows us, using only FLRW assumption, to construct good approximations for expansion history of the universe, re-confirming its acceleration to be a robust feature. When we also assume General Relativity, we can demonstrate, without any matter/energy model in mind, the need for (possibly nonconstant) dark energy (“GDE”). We find hints for positive pressure of GDE at z > 1. We extend the use of the spread-LDF method to a particular class of radially inhomogeneous models, in which we can show that observations allow decelerating expansion. Further, we were able to modify the spread-LDF method to be used in Buchert's averaging formalism over cosmic inhomogeneities and the effective FLRW framework derived from it, showing how the observations can be analyzed in terms of the averaged quantities and the corresponding backreaction term can be estimated. The LDF procedure also leads to the possibility of re-coordinatizing the FLRW spacetime such that the relevant metric function is a direct observable. Finally, we present an interesting example of a spacetime, which is inhomogeneous, dynamic but in a steady-state.