Design process plant of thermodynamic analysis and simulation of integrated LNG regasification for multiple flows
Çoklu akışlar için termodinamik analiz ve entegre LNG yeniden gazlandırma simülasyonunun tasarım süreci tesisi
- Tez No: 972083
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKAYMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) gazlaştırma süreci, her biri bağımsız olarak gerçekleştirilen simülasyon adımlarıyla analiz edilmiştir. LNG gazlaştırma sisteminin ayrıntılı bir simülasyonunu oluşturmak ve operasyonel adımları tanımlamak amacıyla Aspen HYSYS yazılımı kullanılmıştır. Giriş koşullarında -160 °C sıcaklık ve 100 kPa basınca sahip LNG öncelikle bir pompaya gönderilmiş, ardından, iki aşamalı bir ısı değişim sürecine tabi olmuştur. İlk aşamada, kompakt bir ısı değiştirici aracılığıyla sıcak buhar kullanılarak LNG'nin sıcaklığı artırılmış ve sıvıdan gaz faza geçişi başlatılmıştır. Bu aşamada, giriş basıncı 5 bar, sıcaklığı 151 °C ve debisi 210 kg/saat olan doymuş buhar kullanılmış; süreç sonucunda yaklaşık 7 bar gaz çıkış basıncı elde edilmiştir. İkinci aşamada ise sıcaklık 60 °C'ye kadar yükseltilerek LNG'nin tamamen buharlaşması sağlanmıştır. Nihai ürün olarak elde edilen doğalgaz, 60 °C sıcaklık ve 1200 kPa basınç koşullarında ticari kullanıma uygun hale gelerek sistemden çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, each analysis begins with an independent simulation of the LNG regasification process. Aspen HYSYS was employed to model and construct a detailed simulation of the LNG regasification system, aiming to describe the operational steps involved in the gasification of LNG. The feed LNG, at a temperature of -160 °C and a pressure of 100 kPa, was first introduced into a pump. Subsequently, it was directed through two heat exchangers, where the initial stage involved a compact heat exchanger utilizing hot steam to raise the temperature of the LNG and initiate its phase transition from liquid to gas. In this stage, steam at 151 °C and a flow rate of 210 kg/h was supplied at an inlet pressure of 5 bar, resulting in a gas output pressure of approximately 7 bar. In the second stage, the temperature was further increased to 60 °C to achieve complete vaporization of the LNG. The final product, suitable for commercial use, was natural gas at 60 °C and 1200 kPa.