Combinatorial morse homology calculations on so(n)
So(n) üzerinde kombinatorik morse homoloji hesaplamaları
- Tez No: 972084
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde spesiyal ortogonal grup üzerinde tanımlanan bir Morse fonksiyonun düşüm eğrilerini araştırdık. Bu eğrilerin tam olarak kaç tane olduğunu ve hangi kritik noktalar arasında var olduklarını ispatladık. Son olarak da kritik noktalar kümesi üzerine bir sıralama koyarak sınır fonksiyonlarının matris karşılıklarını yazdık. Bu sıralama ile birlikte Z_2-homoloji için bir algoritma oluşturduk.
Özet (Çeviri)
In this thesis we study the gradient flows of a specific Morse function f_A,B on the special orthogonal group SO(n). We determine the exact number of flows. We also find the exact conditions of existence of gradient flows between the critical points with consecutive indices. Finally, we put an order with a combinatorial setup on the critical point set. Thanks to this order, boundary maps can be written easily and we implement an algorithm to calculate the Z_2-homology.