Aralık bilgisi ve viyolonsel eğitimi ilişkisinin uygulamadaki görünümü
The applied dimension of the relationship between interval knowledge and cello education
- Tez No: 972136
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM YILDIRIM ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, müzik eğitiminin en önemli alanlarından olan Müziksel İşitme Okuma ve Yazma dersinde işlenen aralık bilgisi konusunun, viyolonsel eğitiminde sol el kalıbı ve özellikle pozisyon geçişi konusunda kullanımını ve her iki dersin arasındaki ilişkiyi vurgulamakla birlikte çift yönlü bir katkı sağlamayı hedeflemektedir. Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı'nda öğrenim gören 15 viyolonsel öğrenci ile müziksel işitme okuma ve yazma derslerinde öğretilen aralık bilgisi konusunu viyolonsele aktarımı başarılarını hem yazılı hem uygulamalı ölçme araçlarıyla değerlendirmek ve bu değerlendirmelere ilişkin öğrenci ile öğretmen görüşlerini analiz etmek amacıyla yürütülmüştür. Bu amaç doğrultusunda hem nicel hem nitel verilere sahip olan araştırmada, yöntem olarak karma araştırma modeli, desen olarak ise açıklayıcı sıralı desen benimsenmiştir. Katılımcılara aralık bilgisinin kullanımıyla alakalı açık uçlu görüşme soruları yöneltilmiş; bu kapsamda aralık bilgisine ilişkin görüş ve düşüncelerine başvurulmuştur. Nitel verilerin toplanmasında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı'nda müziksel işitme okuma ve yazma dersi alanında 3 uzman, viyolonsel eğitimi alanında 4 uzmandan aralık bilgisinin kullanımıyla ilgili görüşler alınmıştır. Çalışma nicel verilerin toplanmasıyla devam etmiştir. Öğrencilerin aralık bilgisi konusunu uygulamalı bir şekilde aktarması beklenmiştir. Uygulamanın değerlendirilme sürecine araştırmacı ile 3 viyolonsel, 1 müziksel işitme okuma ve yazma öğretmeni katılım sağlamıştır. Uygulamadan 1 hafta sonra aynı sorular yazılı olarak sorulmuştur. Her uygulama için öğrencilere 20'şer dakikalık süre verilmiştir. Öğrencilerin yanıtları uzmanlar tarafından değerlendirilmiştir. Değerlendirilen yanıtlar sonucunda öğrencilerin uygulama performanslarından elde edilen oran %49,6 olarak hesaplanmıştır. Aynı soruların yazılı olarak sorulması durumunda başarı yüzdesi %75,2 'ye çıkarak %25,6 artış olmuştur. Bu fark ile, öğrencilerin bilişsel düzeydeki yazılı sorularında; uygulamalı sorulara kıyasla daha başarılı oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuç bize öğrencilerin ¾ nün aralık bilgisine ilişkin eksiklerinin olmadığını ancak bu bilgiyi transfer konusunda ¼ nün eksiklerinin olduğunu göstermektedir. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda viyolonsel eğitiminde aralık bilgisini pekiştirmeye yönelik başlangıç metotlarına, pozisyon geçişlerinde aralık bilgisinin kullanılabilirliği ve önemine değinilmiş olup, öğrencilerin teorikte olan bilgileri, pratiğe bilinçli bir şekilde aktarımı ve bilgide transfer konusuna yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the integration of interval knowledge—an essential topic covered in Musical Hearing, Reading, and Writing courses—into cello education and to highlight the bidirectional relationship between these two areas. Conducted with 15 cello students from the Department of Music Education at Gazi University, the research investigates how interval knowledge is transferred to cello performance through both practical and written assessments. A mixed methods research design was employed, specifically an explanatory sequential design, combining quantitative results with qualitative insights. Data was gathered through open-ended interviews with students and expert instructors in both fields. The practical application was assessed by three cello instructors and one theory instructor, followed by a written exam administered one week later. While the average success rate in the practical exam was 49.6%, the written exam yielded a rate of 75.2%, indicating a significant increase of approximately 51.61%. These findings suggest that students perform better in written, cognitively based tasks than in practical applications. The study concludes with recommendations for incorporating interval knowledge into beginner cello methods and emphasizes its importance in position changes, encouraging the conscious transfer of theoretical knowledge into instrumental practice