Türkiye'de kan durdurucu ve yara iyileştirici olarak kullanılan bitkiler
Plants used as hemostatic and wound healing agents in Turkiye
- Tez No: 972158
- Danışmanlar: PROF. DR. YELDA GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'de geleneksel olarak kullanılan kan durdurucu (hemostatik) ve yara iyileştirici bitkiler etnobotanik açıdan incelenmiştir. Türkiye'nin farklı bölgelerinde halk arasında yaygın olarak kullanılan bu bitkiler, hem geleneksel bilgilere hem de modern bilimsel çalışmalara dayanarak analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında öncelikle yerli kaynaklardan derlenen verilerle 118 bitki türü belirlenmiş ve bu türler familya, cins, yerel ad, kullanım amacı, kullanım şekli, kullanılan kısımları, olası yan etkileri ve varsa biyolojik aktiviteleri yönünden detaylandırılmıştır. Bu türlerden bazıları yalnızca yara iyileştirici, bazıları yalnızca kan durdurucu, bazıları ise her iki amaçla birlikte kullanılmaktadır. Ayrıca, bilimsel yayınlar taranarak bu bitkilerin in vitro ve in vivo ortamlarda gösterdikleri biyolojik aktiviteler değerlendirilmiş ve elde edilen veriler ikinci bir tabloda sunulmuştur. Bu sayede, geleneksel kullanım bilgileriyle bilimsel verilerin karşılaştırılması yapılmış ve potansiyel farmakolojik etkiler ortaya konmuştur. Elde edilen bulgular, Türkiye'nin zengin bitki çeşitliliği ile halk hekimliği bilgisinin birleşiminden doğan büyük bir tedavi potansiyelini ortaya koymakta olup, bu bilgilerin hem akademik literatüre hem de farmasötik araştırmalara katkı sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, plants traditionally used in Turkiye for their hemostatic (blood-stopping) and wound healing properties have been examined through an ethnobotanical approach. These plants, widely utilized by local populations across various regions of Turkey, were analyzed based on both traditional knowledge and scientific literature. A total of 118 plant species were identified from national sources and systematically categorized by family, genus, local name, purpose of use, method of application, plant part used, reported side effects, and known biological activities. Among these species, some are used solely for wound healing, some for stopping bleeding, while others are applied for both purposes. Furthermore, a secondary data set was compiled by reviewing international and national scientific publications, assessing the bioactivities of these plants in vitro and in vivo. This allowed for a comparative evaluation between traditional usage and scientific validation, highlighting their pharmacological potential. The findings emphasize the therapeutic richness emerging from Turkey's diverse flora and traditional medicinal knowledge, and aim to contribute to both academic literature and future pharmaceutical research.