Ometoat insektisitinin allium cepa'da teşvik ettiği çok yönlü toksisisitenin araştırılması
Investigation of versatile toxicity induced by omethoate insecticide in allium cepa
- Tez No: 972162
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜLTİĞİN ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Biyoloji, Genetics, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma ometoat'ın hedef olmayan bir organizma olan Allium cepa L.'deki toksisitesinin birçok yönünü ele almıştır. Bu amaçla ometoat'a maruz kalan A. cepa'da fizyolojik, sitogenetik, biyokimyasal ve meristematik hücre hasar düzeyi analizleri yapılmıştır. Çimlenme yüzdesi, kök uzunluğu ve ağırlık artışı fizyolojik parametreler olarak analiz edilmiştir. Sitogenetik parametreler olarak mitotik indeks (MI), mikronukleus (MN) sıklığı, kromozomal anormallikler (CAs) ve DNA hasarı belirlenmiştir. DNA hasarının tayininde Comet testi de kullanılmıştır. Analiz edilen biyokimyasal parametreler antioksidan enzim [süperoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (CAT)] aktiviteleri ile malondialdehit, prolin ve fotosentetik pigment (klorofil a ve klorofil b) miktarlarıdır. Ometoat uygulanan A. cepa köklerindeki meristematik hücre anormalliklerini belirlemek için köklerin enine kesitleri değerlendirilmiştir. A. cepa bulbları dört gruba ayrılmıştır. Birinci grup (kontrol) çeşme suyu ile muamele edilirken, diğer gruplar sırasıyla 2 mg/L ometoat, 3,1 mg/L ometoat ve 5,7 mg/L ometoat ile muamele edilmiştir. Pigment analizleri için taze yapraklar, diğer analizler için kökler kullanılmıştır. Ometoat uygulanan gruplardaki çimlenme yüzdesi, kök uzaması ve ağırlık artışı kontrole göre anlamlı seviyede düşmüştür (p<0,05). Ometoat konsantrasyonu arttıkça inhibisyonun derecesi daha da belirginleşmiştir. Ometoat kontrol grubu değerlerine kıyasla artan MN, CAs ve DNA hasarı ile birlikte azalan MI seviyesi göz önüne alındığında sitogenetik hasara neden olmuştur (p<0,05). Ometoat maruziyetinden sonra görülen CAs en yoğundan en az yoğuna doğru yapışkan kromozom, vagrant kromozom, fragment, köprü ve kromatinin eşit olmayan dağılımı olarak sıralanmıştır. Ometoat uygulaması oksidatif stres göstergeleri olan SOD ve KAT aktivitesi ile MDA seviyesinde önemli bir artışı teşvik etmiştir (p<0,05). İncelenen diğer biyokimyasal parametreler arasında ometoat uygulanan gruplarda prolin seviyesi artmış ve klorofil a ve b seviyeleri azalmıştır. Bu parametrelerin sonuçlarındaki değişiklikler de kontrol grubuna kıyasla anlamlıdır (p<0,05). Genotoksisite ve biyokimyasal parametreler üzerindeki olumsuz etkiler ometoat dozu arttıkça artmıştır. Ometoat pestisitinin kök ucu meristem hücrelerinde indüklediği bozukluklar epidermis hücre hasarı, yassılaşmış nükleus, korteks hücre hasarı, korteks hücre çeperinde kalınlaşma ve iletim doku kalınlaşması olarak belirlenmiştir. Bu çalışmanın bulgularına göre Ometoat A. cepa'da çok yönlü ve doza-bağlı toksisiteye neden olan bir kimyasaldır ve Allium testi bu toksisiteyi belirlemek için güvenilir bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
This research addressed many aspects of the toxicity of omethoate in a non-target organism, Allium cepa L. For this purpose, physiological, cytogenetic, biochemical and meristematic cell damage level analyses were performed in A. cepa exposed to omethoate. Germination percentage, root length and weight gain were analyzed as physiological parameters. Mitotic index (MI), micronucleus (MN) frequency, chromosomal aberrations (CAs) and DNA damage were determined as cytogenetic parameters. The Comet test was used for the determination of DNA damage. The biochemical parameters analyzed were antioxidant enzyme [superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT)] activities and malondialdehyde, proline and photosynthetic pigment (chlorophyll a and chlorophyll b) amounts. Cross sections of roots were evaluated to determine meristematic cell abnormalities in omethoate-treated A. cepa roots. For the treatments, A. cepa bulbs were divided into four groups. The first group (control) was treated with tap water, while the other groups were treated with 2 mg/L omethoate, 3,1 mg/L omethoate and 5,7 mg/L omethoate, respectively. Fresh leaves were used for pigment analysis and roots for other analyses. Germination percentage, root elongation and weight gain in the omethoate-treated groups were significantly decreased compared to the control (p<0,05). The degree of inhibition became more pronounced as the concentration of omethoate increased. Omethoate caused cytogenetic damage considering the increased MN, CAs and DNA damage along with decreased MI level compared to control group values (p<0,05). CAs seen after omethoate exposure were ranked from most to least dense as sticky chromosome, vagrant chromosome, fragment, bridge and unequal distribution of chromatin. Omethoate treatment promoted a significant increase in SOD and CAT activity and MDA level, which are indicators of oxidative stress (p<0,05). Among the other biochemical parameters examined, proline level increased and chlorophyll a and b levels decreased in omethoate treated groups. The changes in the results of these parameters were also significant compared to the control group (p<0,05). The negative effects on genotoxicity and biochemical parameters increased as the dose of omethoate increased. The disorders induced by omethoate pesticide in root tip meristem cells were epidermis cell damage, flattened nucleus, cortex cell damage, thickening of cortex cell wall and transmission tissue thickening. According to the findings of this study, omethoate is a chemical that causes multifaceted and dose-dependent toxicity in A. cepa and the Allium test is a reliable method to determine this toxicity.