ChatGPT'nin ürettiği metinlerin söz varlığı unsurları açısından öğrenci metinleriyle karşılaştırılması
A comparison of ChatGPT-generated and student-composed texts in terms of lexical features
  1. Tez No: 972163
  2. Yazar: BURAK BERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, bir yapay zekâ destekli yazma aracı olan ChatGPT'nin ürettiği metinlerin Türkçe öğretmeni adaylarının oluşturduğu metinler ile karşılaştırmalı analizini yapmaktır. Çalışmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu yapay zekâ destekli bir yazma aracı olan ChatGPT ve bir devlet üniversitesinin Türkçe Öğretmenliği programında öğrenim gören 1, 2, 3 ve 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veriler yapay zekâ tarafından üretilen metinler ve öğrenciler tarafından üretilen metinler olmaz üzere iki grupta toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak“Yazma formu”kullanılmıştır. 1, 2, 3 ve 4. sınıf düzeyindeki öğrenciler, 10 farklı konuda toplam 147 adet metin oluşturmuştur. Daha sonra, aynı sayıda ve aynı konuda metni, herhangi bir uzunluk belirtmeden yapay zekâ destekli yazma aracı olan ChatGPT-4o mini'nin yazması istenmiştir. Araştırmada metinlerde yer alan söz varlığı unsurlarını tespit etmeye yönelik veri çözümleme teknikleri kullanılmıştır. Araştırmada, yapay zekâ metinlerinde 34,235 toplam, 2365 farklı kelime; öğrenci metinlerinde 23,306 toplam, 3800 farklı kelime kullanıldığı tespit edilmiştir. Yapay zekâ metinlerindeki kelime çeşitliliği oranı %6,908; öğrenci metinlerindeki kelime çeşitliliği oranı %16,304'tür. Yapay zekâ metinlerinde toplam deyim sayısı 1,038, farklı deyim sayısı 107; öğrenci metinlerinde toplam deyim sayısı 559, farklı deyim sayısı 205'tir.Yapay zekâ metinlerinde hiç atasözü kullanılmadığı, öğrenci metinlerinde ise 1 adet atasözü kullanıldığı belirlenmiştir. Yapay zekâ metinlerinde toplam ikileme sayısı 68, farklı ikileme sayısı 10 iken öğrenci metinlerinde toplam ikileme sayısı 53, farklı ikileme sayısı 29'dur. Kelime yoğunluğuna ilişkin sonuçlara göre ise yapay zekâ metinlerindeki kelime yoğunluğu oranı %84,65; öğrenci metinlerindeki kelime yoğunluğu oranı ise %85,85 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to make a comparative analysis of the texts produced by ChatGPT, an artificial intelligence-supported writing tool, with the texts created by Turkish teacher candidates. A case study, one of the qualitative research designs, was used in the study. The study group of the research consists of ChatGPT, an artificial intelligence-supported writing tool, and 1st, 2nd, 3rd and 4th grade students studying in the Turkish Language Teaching program of a state university. The data used in the research were collected in two groups as texts produced by artificial intelligence and texts produced by students. First, the“Writing form”was used as a data collection tool to collect data from the students. Students at the 1st, 2nd, 3rd and 4th grade levels created a total of 147 texts on 10 different topics. Then, ChatGPT-4o mini, an artificial intelligence-supported writing tool, was asked to write the same number of texts on the same topic without specifying any length. Data analysis techniques were used to identify the vocabulary elements in the texts in the research. According to the results of the research, 34,235 total, 2365 different words were used in artificial intelligence texts; 23,306 total, 3800 different words were used in student texts. The rate of word diversity in artificial intelligence texts is 6,908%; the rate of word diversity in student texts is 16,304%. The total number of idioms in artificial intelligence texts is 1,038, the number of different idioms is 107; the total number of idioms in student texts is 559, the number of different idioms is 205. It was determined that no proverbs were used in artificial intelligence texts, while 1 proverb was used in student texts. In artificial intelligence texts, the total number of doublings is 68 and the number of different doublings is 10, while in student texts the total number of doublings is 53 and the number of different doublings is 29. According to the results regarding word density, the word density rate in artificial intelligence texts was 84.65%, while the word density rate in student texts was 85.85%.