Farklı irrigasyon aktivasyon yöntemlerinin biyofilmi taklit eden hidrojeli iç kök rezorpsiyonundan ve yan kanaldan uzaklaştırma etkinliği
Evaluation of the efficacy of different irrigation activation techniques in the removal of biofilm-mimicking hydrogel from internal root resorption cavities and lateral canals
- Tez No: 972161
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ AKTEMUR TÜRKER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, 3 boyutlu (3D) baskı rezin dişlerde oluşturulan iç kök rezorpsiyon (İKR) kavitesinden ve yan kanaldan farklı irrigasyon ve aktivasyon yöntemlerinin biyofilmi taklit eden hidrojeli uzaklaştırma etkinliklerini karşılaştırmaktır. Yöntem: Bu tez çalışmasında, 3D baskı yöntemiyle üretilmiş 100 adet üst çene santral kesici rezin diş modeli kullanıldı. Modellerde apeksten 5 mm koronalde ve 2 mm çapında iç kök rezorpsiyon kavitesi ve apeksten 3 mm koronalde, 3 mm uzunluğunda ve 0.3 mm çapında yan kanal oluşturuldu. Biyofilmi taklit eden hidrojel kök kanalına enjekte edildi ve örnekler kullanılacak irrigasyon aktivasyon yöntemine göre beş gruba ayrıldı (n=20): Geleneksel iğne irrigasyonu (Gİİ), EDDY, PUİ, SWEEPS ve XP-Endo Finisher R. Her irrigasyon aktivasyon yönteminde 20 saniyelik irrigasyon aktivasyonu 3 kez tekrarlandı ve 5 mL distile su irrigasyon solüsyonu olarak kullanıldı. Hidrojelin uzaklaştırılma miktarı, örneklerin dental operasyon mikroskobu altında elde edilen görüntülerinin skorlanması ile değerlendirildi. Veriler, çoklu grup karşılaştırmaları için Kruskal–Wallis testi, ikili karşılaştırmalar için Bonferroni düzeltmesi uygulanmış Dunn post-hoc testi ve iki bölge arasındaki karşılaştırmalar için Wilcoxon testi kullanılarak analiz edildi (p=0,05). Bulgular: İrrigasyon aktivasyon yöntemlerinin hem İKR kavitesinde hem de yan kanalda hidrojeli uzaklaştırma etkinlikleri arasında anlamlı fark bulundu (p<0,001). İkili karşılaştırmalarda yalnızca PUİ grubunun diğer gruplardan anlamlı olarak farklı olduğu saptandı (p<0,005). Wilcoxon testi sonuçlarına göre, sadece SWEEPS grubunda İKR ve yan kanal skorları arasında anlamlı fark bulundu; hidrojelin yan kanala göre İKR kavitesinden daha iyi uzaklaştırıldığı bulundu (p=0,046). Sonuç: Farklı irrigasyon aktivasyon yöntemleri hidrojelin İKR kavitesi ve yan kanaldan uzaklaştırılmasında farklı etkinlik gösterdi. Her iki bölgeden de hidrojeli en çok uzaklaştıran yöntem PUİ olarak bulundu. SWEEPS hidrojeli yan kanala göre İKR kavitesinden daha çok uzaklaştırdı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the efficacy of different irrigation and activation methods in removing hydrogel, which simulates biofilm, from internal root resorption (IRR) cavities and lateral canals created in three-dimensional (3D) printed resin teeth. Materials and Methods: In this study, 100 maxillary central incisor models were produced using 3D printing. An internal root resorption cavity with a 2 mm diameter was created 5 mm coronally to the apex, and a lateral canal measuring 3 mm in length and 0.3 mm in diameter was created 3 mm coronally to the apex. Hydrogel simulating biofilm was injected into the root canal, and the samples were divided into five groups (n=20) according to the irrigation activation method used: conventional needle irrigation (CNI), EDDY, passive ultrasonic irrigation (PUI), SWEEPS, and XP-Endo Finisher R. Each irrigation activation protocol consisted of three repetitions of 20-second activation, using 5 mL of distilled water as the irrigant. The amount of remaining hydrogel was evaluated by scoring images obtained under a dental operating microscope. Data were analyzed using the Kruskal–Wallis test for multiple group comparisons, Dunn's post-hoc test with Bonferroni correction for pairwise comparisons, and the Wilcoxon test for comparisons between the two regions (p=0.05). Results: A significant difference was observed among the irrigation activation methods in terms of hydrogel removal from both the IRR cavity and the lateral canal (p<0.001). Pairwise comparisons revealed that only the PUI group differed significantly from the other groups (p<0.005). According to Wilcoxon test results, a significant difference between IRR and lateral canal scores was found only in the SWEEPS group, with more hydrogel being removed from the IRR cavity compared to the lateral canal (p=0.046). Conclusion: Different irrigation activation methods demonstrated varying effectiveness in the removal of hydrogel from the IRR cavity and the lateral canal. Passive ultrasonic irrigation (PUI) was the most effective method for hydrogel removal in both regions. SWEEPS removed more hydrogel from the IRR cavity than from the lateral canal.