Uluslararası sistem bağlamında Muhammed Bin Selman'ın reformlarının Suudi kadınlar üzerine etkileri
The impact of Mohammed bin Salman's reforms on Saudi women in the context of the international system
  1. Tez No: 972218
  2. Yazar: SELMA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE KALAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Suudi Arabistan'da kadınlara yönelik uzun yıllardır süregelen kısıtlamaların kademeli olarak gevşetilmesi, mevcut yasakların kaldırılması ve kadınlara çeşitli alanlarda yeni hakların tanınması süreci, yalnızca ülke içerisindeki modernleşme ve reform odaklı siyasal iradenin bir sonucu olarak değil; aynı zamanda uluslararası alanda ortaya çıkan dinamiklerin ve dış dünyanın artan etkisinin yön verdiği çok boyutlu bir dönüşümün parçası olarak şekillenmiştir.Bu değişimler, ülkeyi küresel normlarla uyumlu hale getirirken iç politikalarını yeniden biçimlendirmeyi amaçlayan, kendisini krallıktakideğişimlerin temel itici gücü olarak konumlandıran Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın (MbS) liderliğiyle yakından ilişkilendirilmiştir. Bu çalışmada, uluslararası alanda yaşanan gelişmelerin, Suudi Arabistan'ın iç ve dış reform politikalarını nasıl etkilediği ve Vizyon 2030 ulusal kalkınma planı çerçevesinde Suudi kadınlarının güçlendirilmesine yönelik reformların, kadınların yaşamları üzerine hangi düzeyde etkileri olduğunun belirlenmesi amaçlanmaktadır.Gerçekleştirilen reformların Suudi kadınları üzerine etkilerini incelemek içinCidde (Kentsel Kesim) ve Baljurashi'de (Kırsal Kesim) Suudi kadınlarlayarı yapılandırılmış görüşme yapılarak veriler toplanmıştır. Elde edilen nitel verilerin sistematik analizi, MAXQDA Analytics Pro 2024 sürümü kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ortaya çıkan bulgular sonucunda Prens MbS liderliğinde gerçekleştirilen reformlar aracılığıyla Suudi kadınlarının yaşamlarını kökten değiştirecek kapsamlı yasal reformların uygulandığı, kadınların toplumsal rollerinin değiştiği, toplumsal ve kamusal alanda görünürlüklerinin ve saygınlıklarının arttığıyönünde olumlu dönüşüm ve gelişmeler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The gradual easing of long-standing restrictions on women in Saudi Arabia, the lifting of existing bans, and the process of granting women new rights in various areas has taken shape not only as a result of the modernisation and reform-focused political will within the country, but also as part of a multidimensional transformation driven by emerging dynamics in the international arena and the increasing influence of the outside world.These changes have been closely associated with the leadership of Crown Prince Mohammed bin Salman (MbS), who has positioned himself as the main driver of changes in the kingdom, seeking to reshape its domestic policies while aligning the country with global norms. This study aims to determine how international developments have influenced Saudi Arabia's domestic and foreign reform policies and to assess the extent to which reforms aimed at empowering Saudi women within the framework of the Vision 2030 national development plan have impacted women's lives. To examine the impact of the reforms on Saudi women, data was collected through semi-structured interviews with Saudi women in Jeddah (urban) and Baljurashi (rural). A systematic analysis of the qualitative data was conducted using MAXQDA Analytics Pro 2024. The findings revealed that the reforms led by Crown Prince MbS have resulted in the implementation of comprehensive legal reforms that have radically changed the lives of Saudi women, changed women's social roles, and increased their visibility and dignity in the social and public sphere.