Parallel machine scheduling with tardiness and waiting penalties under fixed shipment dates and destinations
Sabit sevkiyat tarihleri ve varış noktaları altında gecikme ve bekleme cezalı paralel makine çizelgelemesi
  1. Tez No: 972260
  2. Yazar: EGE ERDİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Üretimin sevkiyat lojistiği ile senkronizasyonu, çoğu üretim şirketi için kaynak kullanımı, tedarik zinciri yönetimi, müşteri memnuniyeti ve işletme giderleri üzerinde doğrudan etkili olduğu için oldukça önemlidir. Böyle bir senkronizasyon, gereğinden erken üretimden kaynaklanan maliyetleri ve verimsizlikleri azaltmanın yanı sıra teslimat gecikmelerinin önüne geçmeye yardımcı olabilir. Bu çalışma, üretim çizelgelemesini sabit sevkiyat takvimi ile entegre ederek gecikme ve bekleme cezalarını en aza indirmeyi amaçlamaktadır. Bu problem, araç kapasite sınırlamaları ve belirlenmiş sevkiyat tarihlerinin varlığı gibi gerçek dünya kısıtlamalarına sahiptir ve bu nedenle iş operasyonları açısından yüksek derecede uygulanabilir çözümler sunar. İşler, işlem süreleri, teslim tarihleri, hazır olma zamanları, sevkiyat tarihleri ve varış noktalarına göre paralel makinelere ve araçlara atanır. Her iş yalnızca bir makinede işlenebilir ve araçların belirli bir kapasitesi vardır. Amaç, gecikme ve bekleme cezalarını en aza indiren bir maliyet fonksiyonu kullanarak atamaları optimize etmektir. Bu problemi ele almak için iki Tamsayılı Doğrusal Programlama (MILP) modeli geliştirdik. Bu modellerin çözümündeki karmaşıklık nedeniyle, Benzetilmiş Tavlama tabanlı bir sezgisel yaklaşım kullandık. Bunu başarmak için problemi iki alt probleme ayırdık: paralel makine çizelgelemesi ve araç tahsisi. Benzetilmiş Tavlama algoritması makine çizelgelemesini optimize ederken, MILP formülasyonu araç tahsisi için hedef fonksiyonunu belirler. Bu yöntem, gecikmeyi ve bekleme cezalarını en aza indirirken kısıtlamalara uyumu da sağlayarak pratik bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Synchronization of production with outbound logistics is essential for most manufacturing companies because directly impacts resource usage, supply chain management, customer satisfaction, and operating expenses. Such a synchronization can help reducing costs and inefficiencies resulting from producing goods earlier than needed as well as reduction of tardiness in deliveries. This study aims to minimize tardiness and waiting penalties by integrating production scheduling and fixed shipment schedule. This problem has real-world limitations like vehicle capacity limits and set shipment dates, making its solutions highly applicable to business operations. Jobs are assigned to parallel machines and vehicles based on their processing times, due dates, ready times, shipment dates, and destinations. Each job can only be processed on one machine, and vehicles have limited capacity. The goal is to optimize assignments using a cost function that minimizes tardiness and waiting penalties. We developed two Mixed-Integer Linear Programming (MILP) models to address the problem. Given the complexity of solving these models, we employed a Simulated Annealing based matheuristic approach . To achieve this, we decomposed the problem into two subproblems: parallel machine scheduling and vehicle allocation. The simulated annealing algorithm optimizes machine scheduling, while the MILP formulation determines the objective for vehicle allocation. This method effectively balances the trade-offs between minimizing tardiness, waiting penalties, and adhering to constraints, ultimately providing a practical solution.