Öğretmenlerin okul ortamındaki etkileşimleri üzerine etnografik bir araştırma: Geyve örneği
An ethnographic research on interactions of teachers in school environment: Case of Geyve
- Tez No: 972271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN GEÇGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Merceğini okul ortamındaki ilişki ve etkileşimlere yönelten bu araştırma okul ekolojisindeki aşinalıkların, sıradanlıkların cazibesini ortaya çıkarmak arzusundadır. Gündelik hayatın bilinmezliğinde dahi zeminde sessizce akan rutinler, işleyen kurallar vardır. Bu bağlamda araştırmanın temel amacı belirli okullarda görev yapan öğretmenlerin okul ortamındaki meslektaşlarıyla, idari yönetimle, öğrencilerle ve okulun diğer personelleri ile kurdukları ilişki ve etkileşimlerin etnografik araştırma ile incelenmesidir. Bu kapsamda okul ekolojisindeki ilişki ve etkileşimlerin zamana ve mekâna göre nasıl değiştiği, etkileşim tipolojileri, öğretmenlerin etkileşimler esnasında karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlarla baş etme yöntemleri ortaya çıkarılmış ve öğretmenlerin okul ortamındaki etkileşim sahnelerinde oynadıkları roller vasıtasıyla diğer aktörlerle girdiği etkileşimler temel alınarak öğretmen tipolojileri keşfedilmiştir. Nitel yöntem ile gerçekleştirilen ve saha araştırmasına dayanan bu araştırmanın alanını Sakarya ilinin Geyve ilçesinde yer alan Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ortaöğretim kurumlarında çalışan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu farklı yaş ve branşlardaki öğretmenler arasından maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Araştırmaya Eylül 2023'te başlanmış, Haziran 2025'e kadar devam edilmiştir. Veriler yarı yapılandırılmış mülakat ve katılımlı gözlem yoluyla toplanmıştır. Farklı yaş ve branşlarda beşi kadın beşi erkek olmak üzere toplam on öğretmenle derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin fiziksel ve toplumsal mekân olarak değerlendirilen okul ekolojisindeki benlik sunumları, izlenim yönetimleri, günlük pratikleri ve bu pratiklere gizledikleri kurnazlıkları, taktikleri ve tüm bunların nasıl bir düzen içerisinde işlediği; okul ortamında diğer aktörler ile dahil oldukları etkileşim biçimleri ve bu etkileşimlerden süzülen öğretmen tipolojileri sosyal teori ışığında analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları okul ekolojisindeki etkileşimlerin gelişigüzel yürümediğini, belli kurallar, ritüeller, etkileşim tipolojileri etrafında şekillendiğini, bir ritminin olduğunu, mekâna göre değiştiğini ve mekânı dönüştürdüğünü göstermiştir. Araştırma sonucunda okul ortamındaki etkileşimlerin genel olarak öğretmenler odasının, sigara mekânlarının sahne arkası ve idare odalarının, sınıfların ise vitrin bölgesi olarak işlev gördüğü, çatışma, rekabet, tahakküm, iş birliği ve iş bölümü, mübadele olmak üzere beş temel tipoloji etrafında şekillendiği bulunmuştur. Güç ilişkilerinin söylemler üzerinden belirginleştiği; öğretmenlerin tahakkümle otosansür, kayıtsız kalmak gibi taktiklerle mücadele ettikleri tespit edilmiştir. Mesleğin itibarının azalması ve ekonomik sıkıntılar öğretmenler arası etkileşimlerde mübadele ilişkilerini ön plana çıkarırken, öğretmenlerin bu mübadeledeki dengesizliği manevi doyumu ön planda tutma ve mesleğe kutsiyet atfetme ile çözmeye çalıştıkları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Focusing on relationships and interactions within the school environment, this research aims to expose the allure of familiarity and ordinariness within the school ecology. Even in the uncertainty of daily life, routines and rules flow silently beneath the surface. In this context, the primary purpose of this research is to examine the relationships and interactions teachers at specific schools establish with their colleagues, administrative staff, students, and other school personnel through ethnographic research. This research explores how relationships and interactions within the school ecology change over time and space, interaction typologies, the problems teachers encounter during interactions, and their coping strategies. Teacher typologies are discovered based on the interactions teachers engage with other actors through the roles they play in the interaction scenes within the school environment. This research, conducted using qualitative methods and based on field research, comprises teachers working in secondary schools affiliated with the Ministry of National Education in the Geyve district of Sakarya province. The study group was selected using maximum variation sampling from teachers of different ages and disciplines. The research began in September 2023 and continued until June 2025. Data were collected through semi-structured interviews and participant observation. In-depth interviews were conducted with ten teachers, five female and five male, of various ages and disciplines. The study analyzed teachers' self-presentation, impression managements, daily practices, and the subtleties and tactics they conceal within these practices, and the order of all these activities within the school ecology, considered as a physical and social space; the forms of interaction they engage in with other actors within the school environment, and the teacher typologies distilled from these interactions were analyzed. The research findings demonstrated that interactions within the school ecology are not haphazard; they are shaped around specific rules, rituals, and interaction typologies. They have a rhythm, change according to the space, and transform the space As a result of the research, it was found that interactions in the school environment are generally shaped around five basic typologies: conflict, competition, domination, cooperation and division of labor, and exchange, with teachers' rooms and smoking areas functioning as backstage areas, and administration rooms and classrooms as showcase areas. Power relations are evident through discourse, and teachers have been found to combat domination through tactics such as self-censorship and indifference. While the profession's diminished prestige and economic hardship bring exchange relationships to the forefront in teacher interactions, teachers have been found to attempt to resolve this imbalance by prioritizing spiritual fulfillment and attributing sanctity to the profession.